1 Günde Basur Nasıl Geçer ?

1 Günde Basur Nasıl Geçer ?


       Genel anlamda cerrahi bir işlem gerektirmeyen basur, anüs bölgesinde bulunan toplar damarların varis şeklinde esnemesi ve genişlemesi ile oluşan bir hastalıktır ve genellikle acısı ya da şiddeti doğru beslenme ile kontrol altına alınmaktadır. Basur, diğer adı ile hemoroid, iki temel başlıkta incelenir. Bunlar birincil basur ve ikincil basurdur.

Birincil basur, genelde 25-30 yaş arası insanlarda sıklıkla görülmektedir. Bu bölgenin gerçek hastalığı birincil basurdur ve anüste bulunan toplardamarın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi ile oluşmaktadır.

İkincil basur ise anüs bölgesindeki kapı toplardamarının çeşitli etkenlere bağlı olarak kan akışının engellenmesi ile oluşmaktadır. Kan akışının engellenmesi anüs bölgesine uygulanan bazı etkenlere bağlı olabileceği gibi çeşitli hastalıklar ile de oluşmaktadır. Örneğin, siroz hastalığı peşinde genellikle basuru da getirmektedir.

Basur Hastalığının Genel Sebebi Nedir ?


      Basur hastalığının genel olarak sebebi toplardamardaki kan akışının bozulması ve toplardamar iltihaplarıdır. Basur hastaları alkollü içecekler, baharatlı ve acılı yiyecekler gibi besinlerden uzak durarak hastalığın şiddetini azaltabilmektedir. Basur oluşumu çeşitli hastalıklar ile olabileceği gibi, sürekli bisiklet sürmek ve binicilik gibi sporlar yüzünden de oluşabilmektedir.

Basur Nasıl Oluşur ?


      Basur hastalığı birincil ve ikincil olarak ayırmanın yanı sıra tıp dilinde yine iki başlıkta incelenmektedir. Dış basur, anüs bölgesinin dışında meydana gelen ya da dışarıya sarkan hastalıklardır. Bu hastalık, anüs bölgesinin açılıp kapanmasını sağlayan kasın alt kısmında bulunan toplardamarın genişlemesi ile oluşmaktadır.

      İç basur ise anüs bölgesinin açılıp kapanmasını sağlayan kasın üst kısmında, yani anüsün iç tarafında bulunan toplardamarın genişlemesi ile oluşmaktadır. İç ve dış basur tek başına gerçekleşebileceği gibi, ileri safhalarda aynı anda da görülmektedir. İnsanlarda genelde dış basur görülmektedir. İç basurun görüldüğü hastalarda da genelde dış basur görülse de iç basurun yalnız başına görüldüğü durumlar da mevcuttur. Dış basurun en büyük etkisi, darbelere karşı hassas olması yüzünden sık sık kanama yapması ve bu yüzden kansızlık ve iltihaba neden olmasıdır.

Peki, basurun belirtileri nelerdir?


     Basurun en belirgin özelliği anüs bölgesinde kanamaya neden olmasıdır. Anüs bölgesinde kanama olanların, ilk tetkikleri evde yaptıktan sonra bir doktora başvurması gerekmektedir.

Kanamanın yanı sıra anüs bölgesindeki iltihaplanmalar da basurun belirtileri arasında yer almaktadır. Normalde küçük olan basur memeleri, iltihaplanma sonucunda şişmeye ve hastaya daha çok acı vermeye başlar.

Kesine yakın belirtilerin yanı sıra, dışkılama sırasında bölgenin ağrıması ve acıması ya da bu esnada kanama olması da basurun belirtilerinden birisidir. berlin duvarı

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2 Comments

  • Basur için duyduğum en enteresan yöntem galiba sülük yöntemidir. Bir arkadaşım basur olan bölgeye sülük tedavisi uygulamasından bahsetti. Bazı kimseler yaptırıyor olsa da bence tıbbın “doğal yöntemleriyle” basurun çözümüne ulaşılması gerekiyor.

  • bu rahatsızlığı geçirmiş birisi olarak şunları diyebilirimki basurda en önemli şey yulaflı besinler tüketmenizdir inanılmaz etkisi olmaktadır. ve bol bol su tüketmek basurum inanılmaz rahatsız ediyordu beni yulaflı besinler tükettikten sonra özellikle yulaf ezmesi çok etkili olmaktadır. allaha sukur suan hıc bır rahatsızlıgım yok gayet ıyıyım.

Yorum Yap