21. Yüzyılın En Gelişmiş 10 Savaş Uçağı

21. Yüzyılın En Gelişmiş 10 Savaş Uçağı
Jet uçakları ve droneler icat edildiğinden beri askerlere hizmet etmektedir. Hava gücünün düşmanı yok etmek için nasıl kullanılabileceğini gördük.

ABD her ne kadar bu sektörün kalesine kimseyi sokamaya gayret gösterse de Çin ve hatta İran gibi ülkeler gelişmiş uçak üretiminde Amerikanın payından bir ısırık almak için hazırlanıyorlar. Onların teknolojileri ucuz olduğundan, bu ülkeler gelecekte silah endüstirisinde çok önemli bir rol oynayacaktır.

İşte 21. yüzyılda dünyanın geleceği üzerinde önemli etkisi olacak 10 uçak:
1. F-35 Lightning II

f-35-lightning-ii

 

Bu uçakların otomatik pilot yazılımı, yapısal tasarım için kalıcı sorunlara neden olmuş olsa bile, F-35 Lightning II Hava Kuvvetleri Tarafından çok sayıda üretilmeye devam ediliyor. Denizciler ve donanması 2030 yılına kadar 1.700’den fazla jet teslim edilmesini emretti. Amerika askerleri jetin verimsiz servis kaydı ve yetenekleri olmasına rağmen bu karara şaşırıp kalmış çünkü proje şu ana kadar zaten 1 trilyon para harcanmış durumda.
2. F-22 Raptor

f-22-raptor-1024x767

 

Hava Kuvvetleri F-22’nin önümüzdeki 10 yıl boyunca dünyadaki en pahalı ve en çok tercih edilen savaş uçağı haline gelmesini umuyor. Bu şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş ve en yüksek teknolojili uçak.Bu sebepten dolayı Amerika üstün teknoloji yapımlarını korumak için uçağı sadece kendisi kullanıyor. Çok fazla rapor Rusya ve Çin’in bu düzeyde bir uçak yapmasının 10 yıl süreceğini söylüyor.
3. Su-50 (T-50 PAK-FA)

su-50-t-50-pak-fa-1024x683

 

Rusya T-50 adındaki ilk savaş uçağını geliştiriyor. Rus üreticiler T-35 ve T-22’ye karşılık jetin tasarımı üzerinde çalışmalarını başlattı. Füzeler ve manevralar sonucunda bir F-22’yi yenmek mümkün olabilir, ama bir anda gizli bir yeteneğinin çıkması muhtemel.
4. Chengdu J-20

chengdu-j-20-1024x555

 

Çin de titizlikle en son J-20 şavaş uçağı ile savaş konseptini takip ediyor. Eğer üretime geçerse bütün oyunu değiştirecek.
5. Eurofighter Typhoon

eurofighter-typhoon-1024x768

 

İngiltere, İspanya, Almanya ve İtalya’nın ortaklığı ile Avrupa’nın en büyük savaş uçağı programıdır. Yani, o da önümüzdeki yıllarda Avrupa’da büyük bir rol oynayacak.
6. MH-X Silent HawK

 

Bu helikopter ilk olarak El-Kaide Usame Bin Ladin öldürmekte kullanıldı. 2011 yılında da Abbottabad baskında kullanıldı.
7. X-47 B

 

ABD Donanması için insansız hava aracı X-47B. Bu insansız savaş uçağı sanki bilim kurgu filminden çıkmış gibi. 2500 millik büyük bir menzile sahiptir ve okyanusun ortasındaki düşmanın kalbine füzeyi bırakabilir.
8. Stratalaunch

 

Bu, şimdiye kadar yapılmış en büyük uçaklardan birisidir. Kanat genişliği 117 metre ve ağırlığı dolayısıyla kalkış sırasında çok yakıt harcayacağı düşünülse de Stratalaunch, büyük ölçüde yakıt tasarrufu özelliği ile geliyor.
9. X-37B

 

Amerika ve NASA’nın en gizli projelerinden birisidir. Son uçuşu iki yıl sürdü. Bu uzay aracının özellikleri, belki yeni bir uydu olarak kullanılabilir ama Amerika bu proje hakkında bilgi vermediğinden dolayı kesin değil.
10. Nano Hummingbird Drone

 

DARPA tarafından yapılan bu ufak uçak geleceğin kişisel keşif uçakları olacak şekilde tasarlanmıştır.Boyutu avcunuzu dolduracak kadar küçük ve havadayken görüntüleri ve mesajları aktarabiliyor.Bu küçük uçak gelecekte askerlerin envanterinin bir parçası haline gelirse o zaman diğer casus uçaklar tarihe karışabilir.
Bu uçaklar bize açıkça gösteriyor ki, gelecek çok farklı olacak. Siz hangisini sevdiniz?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap