3B Yazıcılar Nedir, Ne İşe Yarar?

3B Yazıcılar Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknolojinin günden güne yükselmesi, kullanıcı tarafından da önemli nedenler yarattı. Bu da arayışların daha da gerçekçi olması fikrini tetikleyen bir durum olduğu için, yazdırılabilen her data, daha da gerçekçi olması gerektiği kanısını oluşturdu. Hal böyle olunca, teknolojinin gücü ile pek çok alanda kullanılmak üzere 3B yazıcılar tasarlamaya başladı. 3 boyutlu yazıcı olarak da telaffuz edebileceğimiz bu ürünlerin amacı, bilgisayar üzerinde çizilen 3 boyutlu verilerin, çıktısını da 3 boyutlu olarak vermek üzerine kurulu.

Bu baskıyı da plastik ya da benzeri bir malzemeden oluşturduğu için bir nevi tasarımların minyatür halini basıyor diyebiliriz. Hayal gücünün en önemli eseri olan 3B yazıcıların kullanımı da aynı şekilde farka sahip. Üretim teknolojisinin ve içerik üretenlerin, hizmet üretenlerin çok önemli kullanım alanlarına fayda sağlayacak olan bu ürünler, hayal gücü zorlayıcı bir materyal imkanı sağlıyor. Kullanıma başlandığı ilk günden itibaren pek çok şeyin baskısına şahit olduk diyebiliriz. Örneğin kişinin kemik yapısından tutun da, minyatür yarış arabasına varıncaya kadar (evet, çalışıyor) pek çok tasarım hazırlandı ve 3 boyutlu yazıcılar tarafından basıldı.

3B Yazıcılar Nedir, Ne İşe Yarar?

3B Yazıcıların Çalışma Mantığı

Aslında temelden baktığımız zaman, amaç 3d yazıcıların baskı kalitesi üzerine bir çözüm üretmek olduğu için, 3d printer filament ile baskı yapıyor. Hammadde olarak ön plana çıkan filamentler, kilo bazlı satışa sunulduğu için, en çok mimarların ve mobilya tasarımcıların işine yarıyor bu ürünler. Tabi kullanım alışkanlıklarına ve kullanım yerlerine bakarsanız, hayal gücünün sınırlarını zorlayan pek çok firmanın envanterinde görebileceğiniz türden yazıcılar olarak çıkıyor karşımıza. Eğer ihtiyaçlara çözüm üretmek için deneysel sonuçlar gerekli ise, bunu 3 boyutlu yazıcı çözümleri ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

3B Yazıcılar Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüzün endüstriyel tasarımlarının, en çok ihtiyaç duyduğu inovasyon çözümlerini tetikleyen 3d yazıcıların fiyatı da oldukça uygun sunuluyor (tabi firmalar için). Pek çok üniversite, kemik dokusu yerine geçebilecek (bir nevi protez) özel 3B yazıcı kemikleri üretiyor. Yakın gelecekte tıp dünyasının da olmazsa olmazından olacak olan bu ürünler, gelişmiş teknolojinin desteği ile kişilere özel iç organ tasarımı dahi yapabilecek (bunlar şu an teori gibi görünse de, belirli örneklerine dünya üzerinde şahit oluyoruz).

 

3B Yazıcılar Nedir, Ne İşe Yarar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

15 Comments

  • Okuduğum üniversitede çalışmalarına katıldım sektörde baya büyüyecek bir alan. Japonya gibi gelişmiş ülkelerde evler artık 3B yazıcılarla yapılıyor.

  • Bu 3B yazıcı teknolojisi git gide gelişiyor böyle bu hızda giderse çok şahane şeyler çıkacak meydana hadi hayırlısı 🙂

  • Adamlar 3b yazıcılarla yapmadıkları birşey yok Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı haberlerde tam olarak hatırlayamadım evler yapıyorlardı gayet kullanışlı birşey

  • bireysel kullanimda faydasi oldugu kadar zararida olucagini dusunuyorum suan avrupa ve amerikada ozellikle silah uretimi artmis durumda yasaklamnmasi soz konusu insan oglu iste gozunu cikartiriz birseyin 🙂

  • 3 boyutlu yazıcılarla şimdiden yapılacak o kadar çok şey var ki insanı merak ettiriyor. Birde bu yazıcılar daha yeni gelişmeye başladı şimdiden böyleyse ileri ki yıllarda nasıl olur düşünemiyorum 🙂

  • 3 D yazıcıyı biliyordum da bu ne zaman çıktı bilmiyordum öğrendiğim için sağolun… Böyle şeyler faydalı oluyor. Ayrıca teknoljinin bu kadar geliştiğini görmek çok mutluluk verici….

  • 3b yazıcıların tehlikeli olduğu ortaya çıktı aslında gerçek silahlar yapılabiliyor ve bu yapılan silahlar plastik olduğu için hiçbir yere takılmadan geçebiliyor ve buda büyük risk oluşturuyor.

  • Şimdilik fiyatı tuzlu olduğu için evlere rahatlıkla giremiyor fakat ilerde uygun fiyatlara inerse ben bile almayı düşünürüm. Çünkü yapabileceğin şeylerin sınırı yok. Örneğin oyun figürlerine bakıyorum ya tam istediğim şekilde olmuyor yada çok pahalı oluyor. Ama 3B yazıcım olsa dilediğim an onu basıp evin istediğim yerine koyarım 🙂

  • şöyle 150-200 tl lik üç boyutlu yazıcılar çıksa da alsak evde biraz fantezi tasarımlar yapıp uğraşırız hatta varya değerli malzemeleri bunlarla evde üretip satabiliriz bile aslında ulaşılabilir olduğu anda temin edip bir müddet bu işten iyi para kazanılabilir bekliyorum fiyatlarının düşmesini, düşünsenize sanayi sektöründe el kadar değerli bir sürü malzeme var 15-20 dk da bunu üretip sattığnızı düşünün iyi bir şey bakalım

  • 3 Boyutlu yazıcılar asıl evlere geldiğinde çok güzel olacak, yani biz nasıl çocukken kağıtla kartonla oynuyorduk, gelecek nesil 3 boyutlu yazıcılarla oynayacak belki de. Bu ürünlerin çocuklar için özel tasarlanmış modellerinin çıkması benim için pek uzak bir ihtimal gibi gelmiyor. Hayal gücünün gerçeğe dönüşü çocukluk yaşlarında başlayacak.

Yorum Yap