Mühendisler İçin Ücretsiz 3D Model İndirme Siteleri

Mühendisler İçin Ücretsiz 3D Model İndirme Siteleri

Bu yazımızda mühendisler için faydalı olacak 3D model indirme sitelerini paylaşacağız. Bitirme tezi, proje veya tasarımlarınızda hazır 3D modeller, çizimler gerekebilmektedir. Online olarak ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz bu siteler hem üniversite hem de iş hayatınızda çok işinize yarayacak.

Örneğin; bir makine tasarımı yaptığınızı düşünelim. Bu makinede kullanacağınız bazı parçalar standart olup 3d modelleme sitelerinden ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz parçalardır. Bu tür parçaları kendiniz çizmenize gerek yoktur. Bu parçalara örnek olarak cıvata, elektrik motoru, piston gösterilebilir. Hazır olarak indirdiğiniz bu çizimleri tasarımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Çizim programlarının toolboxları bazen bu konuda yetersiz kalabilmektedir. Bu noktada tercihimiz 3D model sitelerini kullanmak olmalıdır. Sizler için bu siteleri araştırdık.

 

1- Grabcad: Profesyonel tasarımcı, mühendis, imalatçı ve öğrencilerin de araların da bulunduğu Cad dosyalarının üyeler tarafından paylaşıldığı en büyük online topluluk olarak gösterilmektedir. Öyle ki şuanda 3 milyon 970 bin kayıtlı üyesi vardır. Sitede 2 milyon 230 ücretsiz Cad dosyası yer almaktadır. SolidWorks ve Autocad çizimlerine ulaşabilirsiniz. Grabcad’e ücretsiz olarak üye olabilir, ücretsiz Cad dosyalarını indirebilirsiniz. Bana göre 3D model indirme siteleri içerisinde en geniş kütüphaneye sahip olan Grabcad’e göz atmalısınız.

2- TraceParts: 1989 yılında kurulan sitede Cad parça kütüphanesi, elektronik parça katalogları yer almaktadır. Siteye firmalar tarafından ürün katalogları ve çizimleri eklenmektedir. Örneğin bir proje için elektrik motoru çizimi gerekiyor. Tek yapmanız gereken TraceParts sitesinde arama yaparak ihtiyacınız olan elektrik motoru Cad dosyasını ücretsiz bir şekilde indirmek ve çiziminize eklemektir. Mühendisler için en faydalı 3D model indirme sitelerinin başında geliyor. Sitenin Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Sitede çizim ve tasarımlarınızı satarak para kazanmanız da mümkündür.

 

3- PinShape:  Model dosyalarının uzantıları Stl olup, ücretli ve ücretsiz birçok model bulunmaktadır. Siteye üye 70 binin üzerinde tasarımcı bulunmaktadır.  Pinshape’de 3D yazıcılar için oluşturulmuş modelleri indirebilir, ayrıca kendi 3D modellerinizi satarak para kazanabilirsiniz.

 

4- Thingiverse: 3D yazıcılar için 3D modellerin paylaşıldığı faydalı ve kullanışlı bir sitedir. Site MakerBot topluluğu tarafından kurulmuştur. Üye olarak ücretsiz bir şekilde çizim dosyalarınızı bilgisayarınıza indirebilir ve projenizde kullanabilirsiniz.

 

5- 3DContentCentral: 1 milyon 630 bin üyesi bulunan bir sitedir. Bu site sayesinde ücretsiz olarak 2D ve 3D modelleri indirebilirsiniz. Sitenin Türkçe dil desteği de mevcuttur. Her geçen gün hızla büyümektedir.

 

6- ShapeWays: Teknoloji, aksesuar, minyatür gibi birçok kategoride 3D yazıcılar için gerekli olan 3D çizimler mevcuttur. 3d yazıcı ile ürettiğiniz ürünlerinizi bu sitede satarak para kazanabilirsiniz.

 

Bu yazımızda mühendisler için yararlı olacak 3D model indirme sitelerini paylaştık. Bu konuda sizin önerebileceğiniz, kullandığınız siteler hangileri? Yorum kısmından bizlerle paylaşarak destek olabilirsiniz.

[Toplam:4    Ortalama:5/5]

Yorum Yap