A4 kâğıdının boylari neden küsuratlıdır?

A4 kâğıdının boylari neden küsuratlıdır?


Yüzlerce veya binlerce kez kullandığımız A4 dosya kâğıdının arkasındaki sırrı biliyor muyuz acaba? Bu A4 kâğıdının arkadaşında mükemmel bir hesaplama yatmaktadır. Bütün A4 kâğıtların boyları aynıdır yani eni 21 cm ve boyu ise 29,7 cm dir. Peki, neden böyle kusaraktı bir rakamdır 30 a tamamlayabilirlerdi. Elbette bununda bir sebebi vardır.
A4 kâğıdını tam ortasında katladığımızda ortaya çıkan biçimin en boy oranı aynıdır. Yani A4 kâğıttan A5 elde etmiş olduk
İki tane A4 kâğıdını yan yana koyarsak A3 elde ederiz ve ortaya çıkan bu formatta en boy oranı aynıdır. Bu durum başka hiçbir kâğıt formatında yoktur sadece 21*29,7 formatında olmaktadır.
Ve katladığımız bir kâğıttan başka bir kare ortaya çıkmıyor.

A4 kâğıdının arka planında bir matematik bulunmaktadır. En boy oranının aynı kalmasının sırrı uzun kenarın 2nin karekökü çarpı 2 ye eşit olmasıdır.

a0 boyutu

A4 kâğıdındaki kusurlu sayıların nedeni bu matematik olayıdır. Bu matematiksel olaylar A5,A4,A3,A2,A1 de görülmektedir.
Kimlik kartları, sinema afişleri tebligat kartları falan hepsinde aynı en boy oran kullanılmaktadır.

Ve ayrıca A0 kâğıdının kapladığı alan tam 1 metre karedir. Yani 2 A1, 4 A2,8 A3 veya 16 A4 kâğıdın kapladığı alana eşittir. Ve standart bir A0 80 gr a denk gelmektedir. Buradan da 80/16 yapınca 5 çıkar buda demek oluyor ki bir dosya kâğıdının boyutu 5 gr olmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap