Ağrı Dağı Efsanesi

Ağrı Dağı Tarihi ve Genel Özellikleri


    Ağrı Dağı Türkiye’nin en büyük dağıdır. 4 mevsim boyunca üstündeki kar erimez ve buzullarla kaplıdır. Rakımı 5137 metredir ve günümüzde dağcılık sporu için vazgeçilmez noktalardan biri haline gelmiştir.

Tarih boyunca bir çok efsaneye konu olmayı başarmıştır. Nuh’un gemisine dahi ev sahipliği yaptığı söylenmiştir. 1950’li yıllarda havadan çekilen görüntülerde gemiye benzeyen şekillerin olması ise bu inanışı güçlendirmiştir. İlerleyen dönemlerde bu inanış’ın asılsız olduğu ortaya çıkmıştır.

Ağrı Dağı Konumu


Ağrı Dağı, Doğu Anadolu Bölgemizde bulunmaktadır. Dağın %25’i Iğdır, %65’i ise Ağrı içinde yer aldığı için Ağrı ili sınırlarında geçmektedir. İran’ın 16 km batısında, Ermenistan’ın ise 32 km güney tarafında bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük dağı, dünyanın ise ikinci en büyük volkanik dağı olma özelliği taşımaktadır. Ağrı Dağı genel bakışıyla bir koni görünümü taşımaktadır. Andezitik ve bazaltik türlerinden olan volkanik bir kütledir. Dağın en üst noktasında 1000 metrelik bir buzul kütlesi bulunmaktadır. Bu da Türkiye topraklarında ki en büyük buzul kütlesi olarak sayılmaktadır.

Küçük Ağrı Dağı


Büyük Ağrı Dağı ve Küçük Ağrı Dağı, Serdar Bulak geçidi ile ayrılmaktadır. Yalnız ikisine aynı taban üzerinden çıkmıştır. Serdar Bulak geçidi ise 2512 metreden oluşmaktadır. Dağın çıkışı ve inişi en az 4 gün kadar sürmektedir. Yamaçlarında bitki örtüsü ise yok denecek kadar az olmakla beraber, en sık ardıç çalılarına ve bodur huş ağaçlarına rastlanmaktadır. Ağrı dağı çok yağış alır ancak dağın su geçirgen yapısı yüzünden bir su kaynağı bulunmamaktadır.

Ağrı Dağına Tırmanış


Dağın zirvesine ilk kez 8 Ekim 1829 yılında Rus Frederic Parrot tırmanabilmiştir. Tırmanış için en uygun zaman ise Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları olarak bilinmektedir. Yılın her günü 4 mevsimde Ağrı Dağı kayak yapmak için müsaittir. Bu yüzden bölgeye her geçen gün yeni tesisler açılmakta ve turizmi arttırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu yüzden dünyanın her yerinden her gün onlarca turist ve kayakçı gelmektedir. Tarihi boyunca ise çok değişik milletlere ev sahipliği yapmıştır. Sırasıyla MÖ 1340 yılına kadar Hitit Uygarlığı, 1200 senesine kadar Hurriler, 1200-600 yılları arasında Urartular bölgeye hakimiyet kurmuştur. Ardından Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyeti altına girmiştir. truva atı

 

ağrı dağı,ağrı dağı efsanesi, ağrı dağı nuh’un gemisi,mek ağrı dağı,ağrı dağı turizm, ağrı dağın eteğinde,türkiyenin en büyük dağı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap