Ales Nedir Nasıl Hesaplanır ?

Ales Nedir Nasıl Hesaplanır ?

Özellikle üniversite okuyanların adını sıkça duyduğu ALES, üniversiteden mezun olmaya yaklaştıkça önemi daha da artıyor. ALES nedir? Sorusuna cevap verecek olursak; bireyin kariyerine akademik personel (uzman, çevirici, okutman, araştırma görevlisi vb.) olarak devam etmesi, doktora yapabilmesi veya öğretim üyesi yardımcısı olabilmesi, lisans eğitimini bitirdikten sonra yüksek lisans yapabilmesi için girmesi gereken sınavdır.  Anayasanın 5538 sayılı kanuna eklenen 8. Madde ile ÖSYM tarafından zorunlu kılınan (minimum %50 etkiliyor) ALES üniversitenin alım yaparken en çok dikkat ettiği noktalardan biridir. Yılda 2 kez yapılan sınav adlarını içinde bulunduğu zamandan (ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı) alır.

Yükseköğretim Kurulu akademik personel veya doktora yapacak eleman ihtiyacını karşılamak için yurtdışına gönderilecek adaylarını ALES sonuçlarına göre değerlendirmektedir. Bu arada bilinmesi gerekir ki birey kendi ihtiyacını kendi karşılayabilecek ve gerekli aşamalardan geçebilecek düzeyde ise yurt dışında öğrenim hayatına devam edebilmesi için ALES zorunluluğu yoktur.

ALES sınavı 160 sorudan oluşur ve bireyin çözmesi gereken 120 soru (Sayısalcı sözel-2’yi çözmez, Sözelci sayısal-2’yi çözmez) çözmesi gerekmekte ve dilerse 160 soruyu da çözebilmektedir. Sınav süresi 150 dakika olup bireyin 100 üzerinden en az 55 puan alması gerekmektedir. Sınav sonucu 3 yıl geçerli olup ardı ardına girilen ALES sınavlarından en yüksek olanını istediği zaman diliminde (3 yıl içersinde) kullanabilmektedir. Akademik personel sınırı minimum 70 puan olarak belirlense de hedefin yüksek tutulması ile alınan yüksek puan gireceğimiz üniversitenin dosyanıza bakışını etkileyecektir.

Sınav ücreti 2015 yılında 50TL -2016 yılında70 TL olarak belirlenmiş, katılan aday sayısı 250.000 ile 350.000 arasında değişmektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki ALES sınavından başarılı olmak bireyin akademik personel veya öğretim elemanı yardımcısı olabilmesi için yeterli değildir. Her üniversitenin kendine has mülakat sınav değerlendirmesi olmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap