Amip Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Amip Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Bilindiği üzere dünya üzerinde sayısız canlı ve varlık yaşamaktadır. Bu da ekosistemin ilerlemesi için mutlak olarak şarttır. Amip de bahsedilen bu canlılar arasında yer almaktadır. Tek hücreli olan amipler, genel olarak sulak alanlarda yaşamaktadır. Sularda yaşayan amipler için suyun sıcaklık derecesi hayati önem taşımaktadır. Amipin en belirgin özelliği ise hareketliliğidir. Hiçbir saniye hareket etmeden durmamakta olan amipler için bu hareketlere amipsi hareketler denilmektedir.

Amip Nasıl Bir Canlıdır?


Genel anlamda tüm canlıların özellikleri hücrelerden oluşmasıdır. Mikroskop canlılarına bakıldığında bazıları tek hücrelidir ve amip de bu tek hücrelilerden biridir. Mikroskop sayesinde amip hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir. Ortalama çapına bakıldığında milimetrenin onda biri kadar olduğu görülmektedir. Bu tek hücresinin içerisinde bir de Sitoplazma ismi verilen hücre olduğu tespit edilmiştir. Peltemsi bir yapısı olan amipler saydam bir oluşumdur. Amipin yaşamı ve faaliyetleri hücresinin içerisinde yer alan çekirdekten almaktadır.

Amipin Özellikleri


Amip suların içinde yaşadığı için hareketleri esnasında birden fazla parçacığa çarpmaktadır. Eğer çarptığı parça bir yiyecekse bu yiyeceği az önce bahsettiğimiz sitoplazma kavramaktadır. Ve daha sonrasında Sitoplazma bu yiyeceği sindirmektedir. Bunun yanı sıra eğer çarptığı yiyecek yenilemeyecek boyuttaysa o halde çevresinde dolanır e gittiği yola devam eder. Amipin özelliklerine bakıldığında solunum ve boşaltım sistemlerinin bulunduğu görülmektedir.

Amipin Üremesi Nasıl Olmaktadır?


Amip tek hücrelidir ve ikiye bölünerek çoğalmaktadır. Eşeysiz olarak çoğalmakta olan Amipler ilk aşamasında hücresinin ortasında iki yana doğru çökme göstermektedir. Amipin üremesi esnasında çekirdek de ikiye bölünmektedir. Bu sayede canlı olarak tamamen ikiye ayrıldığı için her hücreye de ayrı çekirdek oluşmaktadır. Üremeler bu şekilde devam etmektedir. Amip tatlı suda yaşar ama bazen de hayvan ve insan vücudunda yaşadığı da gözlemlenmektedir. Vücuda yapışarak asalak olarak yaşamaktadır. Genel olarak insanlarda ve hayvanlarda amipler kalın bağırsağı tercih etmektedir. Bu da hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Amipin oluşturduğu bu hastalıklara da amipli dizanteri adı verilmektedir. Mikroskoplar ile görülebilmekte olan amiplerden korunma yöntemleri bulunmaktadır. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Google Aramalar ;

amip
amip nedir
mikroskobik canlılar amip
amip ne demek
amip kisti
dizanteri
bağırsak enfeksiyonu
dizanteri nedir

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Yorum Yap