Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur ve Olma Şartları

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Sizlere bu yazımızda akademisyen olmanın en büyük adımlarından birisi olan araştırma görevlisi olmak hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacağız. Bu kapsamda araştırma görevlisi mesleğinin ne olduğu nasıl olunduğu ve şartları hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Araştırma Görevlisi Nedir?

Eğer meslek arayışı içerisindeyseniz ve okuma ile yazmayı da çok seviyorsanız bu durumda araştırma görevliliği mesleği tam sizlere göredir. Bu kapsamda araştırma görevlisi nedir diye soracak olursanız sizlere kısaca açıklayalım. Gerek özel gerekse de devlet üniversitelerinde lisans eğitimi sonrasında açılan araştırma görevliliği kadrosu kişilerin hem yüksek lisans veya doktora yapmasını hem de o bölümde memur olarak çalışmasını sağlayan A sınıfı bir kadrodur.

Bir nevi öğrencilik de olan araştırma görevliliği mesleği dolgun maaşıyla öğrencilikten de ayrılmaktadır. Araştırma görevlisi akademik camiaya adım atmanın ön koşuludur. Asistan olarak da adlandırılan bu meslek sahipleri yüksek lisans veya doktora eğitimleri süreleri boyunca bu unvan ile görev yapmakta doktora bittikten sonra ise Dr. unvanı almaktadırlar.

Araştırma Görevlisi Olma Usulleri

Araştırma görevlisi olma şartları ülkemizde genel olarak 3 adet puana dayalı olarak oluşturulmaktadır. Bunlar ALES, YDS ve mezuniyet not ortalaması. Her üniversitenin ilanlarında bu puanların ortalama puana katkı oranları farklı olabilmektedir. dolayısıyla her üniversite özelinde değerlendirmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra genel olarak araştırma görevlisi olabilmek için iki farklı kadro açılmaktadır. Bunlardan birincisi fakülte kadrolarıdır. 33/A olarak da adlandırılan bu kadrolar yüksek lisans ve doktora eğitimleri bittikten sonra eğer Yrd. Doç. Dr. olamazlarsa bile Dr. olarak görev yapmaya devam edebilmektedirler. Ancak enstitü kadrosu olarak da ifade edilen 33/B kadroları ise yüksek lisans ve doktora sonrasında eğer kadro alamazlar ise görevleri ile ilişikleri kesilmektedir. Bu da çeşitli mağduriyetlere neden olabilmektedir.

Her iki sistem de üniversiteler ilan açmakta ve bu ilana başvuran kimseler puanlarına göre sıralanmaktadırlar. Puan sıralamasının ardından üniversitelere göre değişmekle beraber yazılı sınav ve sözlü mülakat yapılmaktadır. Buradan alınan puanlar ile birlikte sonuçlar açıklanmakta ve kaç kişilik kontenjan açılmış ise o kadar kimse girmektedir.

Bu iki sistemin yanı sıra son zamanlarda oldukça tartışma konusu olan ÖYP sistemi de bulunmaktadır. Açılımı Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı olan bu sistemde merkezi atama ile ALES YDS ve mezuniyet notu puanları hesaplanarak atama gerçekleştirilmektedir. Bu sayede mülakatsız liyakat esasına uygun bir şekilde atama gerçekleştirildiği için oldukça beğenilse de üniversitelerin söz hakkı olmadığı gerekçesiyle de tepki görmektedir. Ayrıca bu sisteme de çeşitli sınavlar eklenerek farklılıklar oluşturulduğunu ifade edebiliriz.

Araştırma Görevlisi İlanları

Tüm üniversitelerin araştırma görevlisi ilanlarını nasıl takip edebiliriz diye merak ediyorsanız o halde sizlere pratik bir yol tarif edebiliriz. Bu kapsamda yöksis araştırma görevlisi diye arama yaparak yöksis ilan sitesine girebilirsiniz. Bu site içerisinde hem devlet hem de özel üniversitelerin ilanları yer almaktadır. Dolayısıyla her bir üniversitenin sitesine girip araştırma yapmak zorunda kalmadan tek bir site içerisinden hepsini öğrenebilirsiniz. Burada verilen ilanların içerisine tıklayarak istedikleri şartları da görebilirsiniz.

Araştırma Görevlisi Olma Şartları

Araştırma görevlisi şartları her bir üniversiteye göre farklılık arz etmektedir. Bu kapsamda üniversiteler genellikle yüksek lisans yapıyor olmak ya da doktora yapıyor olmak gibi şartlar aramaktadırlar. Bunların yanı sıra ALES YDS ve mezuniyet notu ortalaması üniversiteler tarafından istenilmektedir. Genellikle ALES  ve YDS’de 50 puan şartı yer almaktadır. Ayrıca bu puanları ALES için son 3 sene içerisinde almak da gerektiğini unutmamak gerekir.

Bunların haricinde araştırma görevlisi olabilmek için kurumlar tarafından yapılan yazılı ve sözlü sınavları da başarıyla geçmek gerektiğini belirtelim. Tüm bunların ardından araştırma görevlisi olmak mümkündür.

Araştırma görevlisi nasıl olunur sorusunun cevabı yukarıda ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Bu konunun haricinde araştırma görevlisi maaşları hakkında da kısa bir değerlendirme yapalım. Günümüzde devlet üniversitelerinde 4.200 TL maaş alan araştırma görevlileri özel üniversitelerde ise 2-4 bin TL arasında almaktadırlar. Bunların yanı sıra ÖSYM’nin sınav görevleri ile maaşlar daha da artabilmektedir.

Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar ?

        Bir araştırma görevlisinin en önemli görevi eğitim-öğretim ile alakalı olan görevleridir. Dolayısıyla her araştırma görevlisi doğrudan fakülte bölüm başkanlığına veya bölüm başkanlığı tarafından bir araştırma için görevlendirilen öğretim üyesine yardımcı olmakla yükümlüdür. Bu yükümlülükler öğretim üyesinin vermiş olduğu derslere girme, dersi dinleme veya ihtiyaç halinde anlatma, ders hocası tarafından yapılan sınavlarda gözetmenlik yapma, sınavları değerlendirme, öğrencilere verilen ödevlerde onlara yardımcı olma, ödevleri toplama ve değerlendirme gibi görevler bir araştırma görevlisinin eğitim ile alakalı görevlerinden bazılarıdır. Araştırma görevlisi aynı zamanda asistan olarak da adlandırılmaktadır.

        Araştırma görevlisinin bir diğer görevi de fakültenin bölüm faaliyetleri ile alakalıdır. Bu görevler doğrudan fakültenin bölüm başkanlığı tarafından verilir. Çeşitli koordinatörlüklerde komisyon başkanlığı veya başkan yardımcısı olarak görev alabilirler. Bu görevlerden en önemli olanları staj komisyon başkanlığı veya yardımcısı ve erasmus koordinatörlüğü veya koordinatör yardımcısıdır. Bu görevler ciddi zaman ve beceri gerektirir. Bunun yanı sıra vize zamanlarında gözetmenlik, sınav takviminin ve ders programının düzenlenmesi, asistanların yaptığı diğer görevlerdendir.

Tüm bunlara ek olarak araştırma görevliliği mesleğinin çok okuma ve çalışma gerektirdiğini de ifade etmekte fayda bulunacaktır.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Yorum Yap