Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır ?

Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır ?


    Artık yıl nedir ve artık yıl nasıl hesaplanır sorularına cevap bulmadan önce, bir yıl denilen zaman döngüsünün nasıl hesaplandığını iyi bilmek gerekir. Tarih boyunca yıl ve zaman kavramını belirtmek üzere pek çok takvim veya zaman belirteci kullanılmıştır. Günümüzde ise en fazla kullanılan takvimler ise miladi ile hicri takvimdir. Miladi takvim kullanılan ülkeler genelde Batı ve gelişmiş Asya ülkeleridir.

Hicri takvim ise günümüzde Müslüman Dünyası tarafından kullanılıyor. Miladi takvim bir diğer ismi ile Gregoryen takvim kullanımında bir yılın kaç gün olduğu Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketi ile belirlenmektedir. Dünya’nın Güneş etrafında döndüğü herkes tarafından bilinen bilimsel bir gerçektir, Dünya Güneş etrafında tam tur döner ve bu tur dönüşünü 365 Gün 6 saat gibi bir sürede gerçekleştirir. Miladi takvimde ise bir yıl kabaca 365 gün olarak belirlenmiştir. Doğal olarak bu dönme esnasında 6 saatlik bir boşluk kalmaktadır.

Artık Yıl Nasıl Hesaplanır ?

Miladi takvim ise bu 6 saati pas geçmemektedir. Bir gün 24 saat olduğu için, 4 yılda bir bu 6 saat boşluğu doldurmak için takvime fazladan gün eklenmektedir. Bildiğiniz gibi Şubat ayı 28 gün olan bir aydır. 4 yılda bir 6 saatlik boşlukları kapatmak için, Şubat ayına 1 gün eklenilir ve 4 yılda bir Şubat ayı 29 gün çeker. Şubat ayı kaç çekiyor sorusunun cevabı 28 gün olacaktır fakat 4’e tam bölünen yıllarda Şubat ayı 29 gün çeker.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap