Asit Yağmurları Nedir Nasıl Oluşur ?

Asit Yağmurları Nedir Nasıl Oluşur ?


Endüstriyel toplumlarda artan nüfus yoğunluğunun etkisiyle birlikte bir çok gazın kullanılması doğanın mevcut yapısına zarar vermektedir. Bu zarar kimi zaman doğrudan olabildiği kimi zamanda belirli bir süreç sonrasında meydana gelebilmektedir. Günümüzde asit yağmurları olarak bilinen yağışlar fosil yakıtların yakım işleminin meydana getirdiği yağış çeşitlerinden biridir. Kömürün ve petrolün zararlı bileşenleri içerisinde barındıran bu tip yakıtlar yakımının ardından havada kükürtün ve azotun oluşumuna zemin oluşturmaktadır.

Gazların buharlaşarak nitrik ve sülfürik asitin doğal yapısı ile etkileşim haline geçmesi durumunda meydana gelen doğa olayı işte bu asit yağmurlarıdır. Sis, kar veya çiğ şeklinde gözlemlenen yağmurlar kimi zaman etkisiz gibi görünen fakat insan sağlığı için zararlı etkiler barındıran bir yağmur biçiminde de oluşabilmektedir. Doğal bir yağmur ortalama 5,6 ölçeğinde Ph değeri barındırmaktadır. Asit yağmurlarının oluşumu bu değerin doğal formunun üzerinde olduğu durumlarda meydana gelmektedir.

Asit Yağmurlarının Olumsuz Etkileri


Doğaya ve çevreye büyük ölçüde zarar veren asit yağmurları zararlı etkileriyle insan sağlığı için de bir tehdit unsurudur. Bitkilerin sağlıklı gelişimini engelleyen yağmurlar insanların gıda tüketiminde de ileriye dönük hastalıkların oluşma riskini arttırmaktadır. Başta göl, akarsu ve nehirlere düşen yağmurlar balık ekolojisi üzerinde olumsuz etkiler doğurmakta ve besin zincirinin bozulmasına neden olmaktadır. Havanın temizlenememesi ve zararlı gazın insanlar tarafından solunması kanser, karaciğer ve akciğer rahatsızlıkları, solunum yetmezliği gibi hastalıkları meydana getirebirmektedir. Alerjik reaksiyonlar ve bronşit hastalığı da asit yağmurları nedeniyle sağlık üzerinde ciddi etkiler yaratmaktadır. Toprağın yeterli biçimde beslenememesi ağaçların yapısına zarar vermekte, köklerine gidecek su miktarını azaltarak ormanların doğal görünümünü tehdit etmektedir.

Asit Yağmurlarının Etkisi Nasıl Azaltılır?


Asit yağmurlarının etkilerini azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmek atılabilecek en önemli adımlardan biri olacaktır. Doğadaki en temiz enerji kaynağı olarak bilinen güneş tüm insanlık için yeterli enerjiye sahiptir. Yeşil alanların yaygınlaşmasına olanak tanımak ve insanları bu alanda bilinçlendirmek asit yağmurlarının zararlarını en aza indirecektir. Özellikle evlerde kömür kullanımını azaltmak doğa ve insanlık adına sağlıklı bir sürecin başlangıcını olanaklı hale getirecektir. ebru sanatı

asit yağmurları,asit yağmurları nasıl oluşur,asit yağmurları nedir,asit yağmurları döngüsü,asit yagmurlari

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap