Assembly Dili Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Assembly nedir? , önce bu sorunun cevabını fazlaca kafa karıştırmadan verelim. Assembly, 40-50 sene öncesinde geliştiricilerin makine dili (1000101) ile programlamanın çok zor olduğunu farkedip bu kodlara kısa isimler vererek programlamanın çok daha akılcı olduğuna karar vermesiyle ortaya çıktı. Zamanında makine dili ile yazılan kodlar farklı bir kişi tarafından incelenmesi ve özellikle anlaşılması oldukça zordu. Bu yüzden assembly dili ortaya çıktı. Şimdi Assembly dilinin avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

Avantajları :

* İşlemci gücünü tümüyle gösterebileceğiniz programlama dildir.
*Çok Hızlı çalışırlar
*Diğer diller ( Örnek: Visual Basic ) ile beraber olarak çalışabilir.
*Dili iyi bilen birisi , diğer programlama diliyle işin içinden çıkılamayacağı zaman ortaya çıkar ve Assembly ile olayı kısaca çözebilir.
*Yazdığınız kodlar o kadar karmaşıktır ki kaynak kodları incelediğinizde siz dahi anlayamabilirsiniz. Bu programınızın gizli kalmasını sağlayacaktır.
*Her programlama dili makine diline çevrilir. Makine dili ise Assembly diline çevrilir. Bu şekilde tüm programlama dillerine zor da olsa hakim olabilirsiniz. Bu özellik başka hiçbir yazlım dilinde yoktur. Bunu birde resimle açıklayalım…
* Zaman geçtikçe  üretmek yerine tüketmeyi seçen insanalr sayesinde bu dili bilmenin ayrıcalığı hep varolacaktır.

Dezavantajları;
* Öğrenilmesi çok zordur
* Programlar fazlaca satırlardan oluşur
* Satırlarca koddan sonra geri döndüğünüzde “Burada ne yazmışım ben” diyeceğiniz bolca vaktiniz olacak. Bu yüzden kodlara açıklama eklemek edineceğiniz bir alışkanlığınız haline gelmek zorunda.
* İşlemciye doğrudan bağımlıdır.Yani Farklı bir model işlemcide farklı assembly kodları vardır. Onları da öğrenmeniz gerekebilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap