Ateşleme Sistemi Nasıl Çalışır?

Ateşleme Sistemi Nasıl Çalışır?


Arabaları harekete geçiren başlangıç güç, ateşleme sistemidir. Daha derin bir ifade ile anlatacak olursak otomobil motorlarında silindirler arasında sıkışan hava yakıt karışımının yakılabilmesi için bujilere fazla voltajlı kıvılcım sağlayabilen bir sistemdir. Bu sistemin hedefi, buradaki yakıt hava karışımının tutuşması için lazım olan kıvılcımı oluşturmaktadır. Bu kıvılcımı ise oluşturduğu yüksek voltaj ile oluşturmaktadır. Ateşlenemeyen bir araçta, öteki parçalar yüzde bir milyon performansla çalışsa da, hiç değeri yoktur. Motor, aracı hareket ettiremez.

Ateşleme sisteminin temel çalışma şeklinden kısa bir biçimde bahsetmek gerekirse kontak anahtarının açılıp marşa basılmasıyla akümülatörden gelen akım bobin üstüne gelir. Buraya gelen akım yüksek gerilime yükseltilerek distribütöre iletilir. Distribütörün bujilere gönderdiği bu akım ile kıvılcım meydana gelir ve yanma oluşur.

Ateşleme Sistemi Nedir ?


Bu makalemizde ise, araçların ateşleme sistemlerinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını daha iyi ve ayrıntıları ile öğreneceksiniz. Öncelik olarak şunu bilmemiz lazım ki, arabaların motorlarında, sıkışmış durumda yakıt ve hava vardır. bunlar, bir karışım meydana getirir. Bu karışım ateşlenmeden, motorların harekete geçmesi hemen hemen imkânsızdır. İşte ateşleme sistemi, bu hedefle bujilere yüksek derecede kıvılcım oluşturan, bu şekilde motor silindirlerinde yanma olayını gerçekleştiren ve arabayı harekete geçiren eylemler tümüdür.

Aküden kontaklara, düşük voltajlı bir akım gelir. Kontak anahtarının amacı ise, verdiği hareketle, bu düşük voltajdaki akımın değerini yükseltmektir. Düşük voltajlı akım, önce kontak anahtarından geçer. Daha sonra, bobindeki ilk devre sargılarının çevresinden turlar ve sonunda, orada yer alan platin kontakları platinin iletim noktaları üstünde iken, turunu bitirir. Tabi bütün bu işlemler sürerken, bobinlerin içinde bir elektro manyetik alan oluşur.

Bobinlerin ilk devresinde yer alan sargıların oluşturduğu bu manyetik alan sıfıra yetiştikçe ikinci devresinde yer alan sargılarda ise yüksek bir voltaj oluşur. Bu yüksek voltaj, bobin kulesine yetişir ve oradan bobin dışına atlar. Bobin dışına çıkmış olan yüksek voltaj, bobin kabloları yardımıyla, oradan alınarak distribütor kapağının içindeki kuleye iletilir. Distribütörün işlevi ise açığa çıkan yanma olayını gerek olan noktalara gerekli miktarda iletmektir.Ateşleme Sistemi Nasıl Çalışır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap