Atlas Robot Kimdir? Ne Özellikleri Var?

Atlas Robot Kimdir? Ne Özellikleri Var?

 

Atlas, Google’ın satın aldığı Boston Dynamics Adlı şirketin geliştirdiği insansı özellikle hareket bakımından belkide en gelişmiş robottur. Atlas, Amerika Birleşik Devletleri Savunma ve İleri Araştırma Projeleri (DARPA) fonu ile desteklenmekte ve gözetim alında tutulmaktadır. Kendisi 1,8 metre uzunluğunda 150 Kilogram ağırlığındadır ve 2 çeşit görüntü sistemine sahiptir.Birincisi Lazer Telemeter , ikincisi ise Stereo kameralar. Lazerli Telemeter sayesinde çevresini 3 boyutlu bir şekilde algılayabiliyor. 28 hidrolik mekanızması ile 46 Ekleme sahip.Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Atlas, savaş gibi durumlar yerine acil durumlar için arama kurtarma görevini yürütecek. DARPA Programı Yöneticisi Gill Pratt Atlas robotu şöyle tanımlıyor; 1 yaşındaki çocuk gibi, yürüyebilir veya düşebilir.

 

Gelişmişliğini test etmek için Geliştirici Boston Dynamic ATLAS’ı bir simulasyon testine sokuyor. Simulasyonda bir hortum bağlanması gerekiyor.ATLAS hortumu bağlamak için simulasyon içerisinde ellerini kullanabiliyor.Ayrıca işlemi gerçekleştirebilmek için kendinde bulunan LIDAR ve Stereo sensörlerini de kullanarak işlemi gerçekleştiriyor.

Ayrıca Atlas 2015 Robotik Yarışmasında yürümek,temizlemek,tırmanmak,binaya girmek gibi 8 adet işlemi başarıyla gerçekleştiriyor..

Bundan dolayı Atlas, geliştirilmekte olan en gelişmiş hareket kabiliyetine sahip robot olma unvanını uzun süre kaptırmayacak gibi görünüyor.

 

Atlas’in Yeteneklerini Kısaca Özetleyen Bir Video:

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap