Bakır Nedir Nerelerde Kullanılır?

Bakır Nedir Nerelerde Kullanılır ?


       Atom numarası 29 olan, yoğunluğu 8,95 olan, 1084 °C’ye doğru eriyen, doğada serbest ya da birleşik olarak bulunan, ısı ve elektriği ileten, kolay dövülür, işlenir olduğundan dolayı eski çağlardan beri birçok işlerde kullanılan, kızıl renkli elemente Bakır denmektedir. Simgesi Cu’dur. Bakırın rengi kızıla yakın kahverengidir.

 

bakir-nedir-nerelerde-kullanilir

Bakır, yüksek Elektrik iletkenliği ile elektrik ve Elektronik dalında, ısı iletkenliği ile soğutma sistemlerinde, paslanmaz özelliğinden ötürü kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bakırın kaynak işlerinde de, metalürjide ile bronz üretiminde de önemli yeri vardır.

 

Bakır insanların çok eski çağlardan bu zamana çeşitli hedeflerle kullandığı ve şimdi günümüzde de sanayinin temel hammaddeleri arasında bulunan önemli metallerden biridir. Endüstride bakırın önemli rol almasının ve farklı alanlarda kullanılabilmesinin sebebi, çok farklı özelliklere sahip olmasıdır. Bakırın önemli özelliklerinin arasında yüksek elektrik ile ısı iletkenliği, aşınmaya karşı direnci, tel çekilebilme ile dövülebilme özelliği, paslanmaz özelliğine sahip oluşunu sayabiliriz. Bunların yanı sıra bakır alaşımlarının sanayide çok farklı uygulamaları bulunmaktadır.

bakir-nedir-nerelerde-kullanilir2

Bakır doğada az miktarda nabit, genelde sülfürlü, oksitli ve karmaşık biçimde bulunur. Bakır, üstün fiziksel ve kimyasal özelliğinden endüstride yaygın olarak yararlanılmaktadır.

 

Kırmızımsı metal bakır, doğal çevrede, kayalarda, toprakta, suda ve havada bulunmaktadır. Kolay şekil alabilmesi ve bükülebilmesi sebebiyle bozuk paraların, elektrik tellerinin ve Su borularının yapımında yararlanılmaktadır. Bakır bunun yanı sıra tarımda fungusit yani bakteri ve mantar öldürücü olarak, göllerde ve depolarda algisit yani alglerin gelişmesini önlemekte kullanılmaktadır. Bakır ayrıca doğada bitkilerde ile hayvanların vücudunda bulunmaktadır. Hayvan ile insanda özellikle karaciğerde depolanır.

Tarımda çok fazla kullanılırsa bitkilerin büyümesine engel olur, bunu demirin yerini alarak yapar. Bildiğimiz tüm canlılar için esansiyel bir elementtir. Fakat çok yüksek dozda uzun süre ya da bir defada alındığında Sağlık açısından zararlıdır. Bakır doğada cevher şeklinde bulunur ve genellikle diğer elementlerle beraberdir. Bakırın sağlık açısından risk taşımasının sebebi, su tesisatında kullanılan değişik malzemelerde bakır kullanılması ve bakır veya bakır kaplı kapların bazı toplumlarda yemek pişirmek için kullanılmasıdır.

bor madeni

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

Yorum Yap