Benzin ile motorin arasında fark nedir?

Benzin ile motorin arasında fark nedir?

ham petrol

Benzinle motorin arasındaki farklı elbette hepimiz fark etmişizdir. Fakat ikisinin de başlangıcın aynı az akışkan koyu renkli ham petrol ve bu petrol 500 kartlı maddeden oluşmaktadır. Ham petrol ilk çıktığı an pek bir işe yaramaz bunun işlenmesi gerekmektedir. Ham petrol rafinelere getirilerek buralarda işlenir ve işlendikten sonra benzin ve motorin olarak ayrılırlar.

benzin molekül zincirleri
Zincir hidrokarbon molekülleri craking denilen yöntemle parçalanır ve daha sonra tasnif edilirler. Kısa zincirlerden benzin elde edilerek uzun zincirlerden de motorin elde edilir.
Benzin ile motorin arasındaki belirgin fark molekül zincirlerinin uzunluğuyla alakalıdır. Molekül zincirleri ne kadar kısa ise o kadar kolay alevlenir. Motorinin molekül zincirleri uzundur o yüzden hemen yanmaz. Benzinin molekül zincirleri daha kısadır o yüzden anında alev alır

benzin motorin fark

1 litre benzin ile 1 litre motorin aynı ağırlıkta değildir 1 litre motorin benzinden daha ağırdır. Ayrıca motorin benzinden daha fazla karbondioksit üretir. İkisini kıyaslayacak olursak 7.6 litre motorinden 10 litre benzin kadar karbondioksit açığa çıkarır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap