Benzin Motoru Nasıl Çalışır?

Benzin Motoru Nasıl Çalışır?

Günümüz de çevremize etraflı bir şekil de baktığımız zaman görüyoruz ki, benzin motorları en sık ve en çok kullanılan bir motor tipi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak benzin motoru %20 gibi bir oran da verim vermese bile hala günümüz de en yaygın kullanılan motor tipi olarak bilinmektedir. Bu verim oranını göz önüne alır isek eğer; elektrik motorları kullanılması daha mantıklı bir tercih olacaktır ancak petrol bitmediği sürece içten yanmalı motorlar hala kullanışlı olacaktır ve kolay kolay tarihe karışmayacaktır. Bu bakımdan Hidrojen kullanan araçlar için de aynı cins içten yanmalı motorlar kullanılmaktadır lakin yapıları diğerlerine göre biraz daha farklıdır.

 

benzin-motoru-nasil-calisir1

Tarihler 1876 yılını gösterdiğin de Alman mühendis Nikolaus Otto tarafından icat edilen benzin motorları bulunduğu dönemlere göre %3-5 gibi bir oran veren verimden bugüne baktığımız da en iyi Ferrari motorun da %20’lere kadar bu verim oranı çıkarılmıştır. Biraz daha kolay bir şekil de açıklayacak olur isek eğer; bir otomobilin tekerlere iletilebilen tamamen verimli güç, sadece harcanan yakıtın oluşturmuş olduğu enerjinin %20’si kadar olabilmektedir. Eğer biraz benzin motorlarını anlatabildi isek şimdi de çalışma prensibinden bahsedelim;  En çok kullanılan motor tipi olduğunu tekrar belirtelim ve enjeksiyonlu motorları gördüğümüzü de belirtelim.

 

Enjeksiyonlu motorlar karboratörlü motorlara göre çok daha homojen bir yakıt olmak ile birlikte hava karışımı gerçekleştirebildiği için daha sık tercih edilmektedir. Günümüz de kullanılan benzinli motorlara baktığımız zaman görüyoruz ki hepsi enjeksiyon sistemine geçirilmiştir.

benzin-motoru-nasil-calisir2

Basit bir dil ile açıklayacak olur isek eğer; motorun emme kanalına dışarı bir ortamdan içeri alınan temiz hava,  emme kanalının bitim noktasın da bulunan enjeksiyon ucundan yakıtın püskürtülmesi ile silindir için de hava ve yakıt karışımı olarak alınır.

 

Ateşlenmesi ise, Silindir de yanmanın gerçekleşmesi ve yanma odası adı verilen pistonun silindirin en üst tarafın da bulunan alan da homojene yakın bir yakıt ve hava karşımı sıkıştırılarak buji aracılığı ile ateşlenmektedir. Bu ateşlenme ile piston aşağı itilir ve mekanizma harekete geçer.

Benzin Motoru Nasıl Çalışır hakkında aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Comments

  • How to work yani nasıl çalışır serilerinin devamını getirmeniz dileğiyle fakat ilginç düşüncelerde paylaşmanızı isterim mesela tekerlekten havuz yapımı gibi

  • İşte aslında bu motorlara farklı sıvılar entegre edilebilse belki de bu motorlar benzin yerine su ile çalışacak. Tabi bunlar yapılmıştır ama gizleniyor da olabilir. Sonuçta petrol ticareti 🙂

Yorum Yap