Berlin Duvarı Nasıl Yıkılmıştır ?

Berlin Duvarı Nasıl Yıkılmıştır ?


Almanca adı Berliner Mauer olan Berlin Duvarı, Doğu ve Batı Almanya sınırlarını ayırmak için inşa edilmiştir. Duvarın asıl amacı ise Doğu Almanya’da yaşayan insanların Batı Almanya’ya göç etmesini engellemektir. Bu amaçla Berlin Duvarı’nın inşasına 13 Ağustos 1961 yılında başlanmıştır. Berlin duvarı inşa edildikten sonra tam uzunluğu 46 kilometreyi bulmuştur.

Berlin Duvarı, Batı Almanya’da Berliner Mauer adı ile bilinse de, Doğu Almanya’da bu duvara ‘’Utanç Duvarı’’ anlamına gelen Schand Mauer adı verilmiştir. İki yakayı birbirinden ayıran Berlin Duvarı, Doğu Almanya tarafından vatandaşların Batı Almanya’ya gidebileceğini açıklaması ile tamamen yıkılmıştır.

Berlin Duvarı Neden İnşa Edilmiştir ?


Berlin Duvarı’nın yapımının asıl nedeni Almanya’nın II. Dünya Savaşı’nı kaybetmesidir. Savaştan yenilgi ile ayrılan Almanya’nın başkenti, işgal kuvvetleri tarafından dörde bölündü. Amerikalılar, Fransızlar, İngilizler ve Sovyetler olarak 4 parçaya ayrılan Berlin’in Batı bölümünde bir süre sonra yönetimin birleşmesi konusu gündeme geldi ve ayrı olan yönetim yeniden bir araya getirildi. Sovyetlerin ise bu birleşmeye karşı çıkmasının ardından Batı kuvvetleri Sovyet komünizmini önlemek için Almanya’yı tekrar inşa etme kararı aldı. Sovyetler Birliği ise Batı’nın bu girişiminin ardından Doğu Almanya’da yeni bir rejim oturtmaya çalıştı.

Doğu Almanya’da sosyalist bir tavır izleyen Sovyetlerin ardından Doğu Almanya vatandaşları evlerini terk ederek Batı Almanya’ya gitme kararı almaya başladı. 1952 yılında Doğu ve Batı olarak resmen sınırları çizilen Almanya’da bu yıllarda sadece Berlin metrosu aracılığı ile Doğu’dan Batı’ya kaçan 270 bin Alman bulunmaktadır. Bu dönemde Doğu Almanya’nın aksine Batı Almanya büyük gelişmeler kaydederek ekonomisini düzeltmeye başlamıştı. Doğu Almanya’da komünizmin kalesini kurmak isteyen Sovyetler Birliği ise, vatandaşların Batı’ya kaçmaması için çareyi sınıra duvar inşa etmekte buldu.

Berlin Duvarı, 42 kilometrelik bir duvar olsa da, inşası sadece 1 gün, hatta 1 gece sürmüştür. 12-13 Ağustos 1961 yılında Doğu Almanya meclisi tarafından verilen karar ile inşa edilen duvarın planları tamamen gizlilik içinde saklanırken, duvar çalışmalarının ne kadar önceden başladığı bilinmemektedir. Duvarda bekçilik yapan askerler, mayın tarlaları, köpekler ve gözcü kuleleri ile duvarı korumaktaydı. Berlin Duvarı her ne kadar insanları Doğu’da tutmak için yapılsa da yaklaşık 5 bin kişi tüneller ya da evlerinde yaptıkları uçan balonlar ile sınırı geçmeyi başarmıştır.

Berlin Duvarı Nasıl Yıkılmıştır ?


Berlin Duvarı’nın yıkımı ise 9 Kasım 1989 yılında Doğu Almanya Hükümeti’nin Berlin Duvarının kalıp kalmaması konusunu halka sunması ile başlamıştır. Bunun ardından duvarın resmi yıkımı 13 Haziran 1990’da gerçekleşmiştir. domuz gribi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Comments

  • Yapımı ve nedeni iyi yada kötü fark etmez sonuçta tarihi bir duvar Berlin Duvarı, 1961 yılında 1 gecede yapılan 42 kilometrelik bir duvar yıkılmamalıydı. Yani en azından benim fikrim bu bu konuda. En azından yıkılmayıpta belirli geçiş noktaları kapılar vs. yapılsa daha mantıklı olurdu ve en azından tarihi bir yapıya sahip çıkılmış olurdu. Tabi biz buna sadece buradan bildiğimiz bilgilerle karar veriyoruz ama sonuçta halkın oylamasına sunulmuş ve çoğunluğun yıkılması tarafında oy vermesiyle yıkılmış. Benim fikrim bu..

    • Katılmıyorum dostum. Adı “utanç” kelimeleriyle ifade edilen bir yapının tarihsel olarak katabileceği bir çok şey olabilir. Fakat aynı zamanda insanlarda öfke uyandırıyorsa yıkılmalıydı ve yıkıldı.

Yorum Yap