Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar ?

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları


Bilgisayar Mühendisi Maaşları (+2-3 yıl deneyimli olanlar)
Brüt MaaşNet Maaş
20154.015 TL3.484 TL
20164.494 TL3.923 TL
20174.859 TL4.245 TL

 

Yeni mezun olan bir bilgisayar mühendisi en az 2000 dolarla işe başlayabilir. Özel şirketlerde fiyatı belirleyen şey, şirketin ihtiyacı ve mühendisin yüksek becerisidir. Bilgisayar Mühendisi ne kadar maaş alır sorusuna net bir cevap verilmemekle birlikte dünyada en çok para kazanan mühendisler arasında bilgisayar mühendisleri sayılabilir.

Bir bilgisayar mühendisi asgari ücretle işe başlayabilir 2 3 bin tl ile de işe başlayabilir ya da iş bulamayabilir. Eğer üniversitede bişiler öğrendiyseniz program script vs yazabiliyorsanız ingilizceniz falan orta seviyeyse ve staj yaptırdığınız yerde kendinizi sevdirdiyseniz ortalama 2.500 3000 tl arasında işe başlarsınız ve deneyimleriniz arttıkça bu fiyat 4 5 6 binlere kadar çıkacaktır hatta yurt dışına gidebiliyorsanız gidin daha yüksek maaşlar alabilirsiniz. Bilgisayar mühendisi maaşı asgari ücret veya daha düşük olabilir aslında bu yazıyı okuyor olmanız çok saçma her bilgisayar mühendisi 4 5 bin tl maaş alacak diye bişi yok bu size kalmış kendinizi geliştirmeniz ile alakalı bu bölümle 50 bin tl de kazanırsınız ya da iş bile bulamassınız bu size kalmış.

Bir bilgisayar mühendisi çok iyi maaş almak istiyorsa üniversitede kendini çok iyi geliştirecek ingilizce zaten her mühendislik dalı için olmazsa olmazlardan ardından güzel bir yerde staj yapıp oraya kapak atacak ve orada 2 3 yıl deneyim yaptıktan sonra aç kalmaz istediği maaşı alır

Bilgisayar Mühendisliği ve Geleceği ?


   Bilgisayar ve internet var oldukça Bilgisayar Mühendisliği ve geleceği her zaman parlak olacaktır. Her gün yeni programlar ve yeni donanımlarla sürekli gelişen internet teknolojilerine ayak uydurmaya çalışan dünyanın çok geriden takip ettiği teknoloji dünyasında başı götüren esas kişiler bilgisayar mühendisleridir. Bu nedenle çok önemli bir konuma sahiptirler. Bilgisayar Mühendisi ne kadar maaş alır sorusuna en az 2000 dolar diyebiliriz ama en çok ne kadar alacaklarını bizzat onlar belirler.

Bilgisayar Mühendisliği ?


   Günümüzün en çok rağbet gören mühendislik mesleklerinden biridir. Sebebi ise internet ve bilgisayarların hayatımızın odağına yerleşmesidir. Artık hayatımızın her alanında bilgisayarlar tabletler diz üstü bilgisayarlar ve Android platformlarla çalışan akıllı telefonlar var. 7 milyara yakın insan nüfusunun 3 milyarlık kesimi faal olarak internet kullanıyor. Bu büyük potansiyelin ihtiyacını karşılamak için Bilgisayar Mühendisliği en gözde mesleklerden biri olarak kabul ediliyor. Program yazma işini yapan mühendisler bu karmaşık işlemler için yüksek bir matematik fizik algısına sahip olmalıdır. Peki sizce bilgisayar mühendisliği maaşları nedir ?

Bilgisayar Mühendisliği Nedir ?


   En popüler mesleklerden biri olan Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanan öğrencilerin iyi bir okuldan mezun olmaları halinde çok iyi firmalarda yazılım uzmanı olarak görev almaları ve program geliştirmeleri beklenir. Yüksek maaşlarla çalışan Bilgisayar Mühendisleri kendilerini geliştirmişlerse her firmanın bilişim departmanlarında iş bulabilirler.

Bilgisayar Mühendisleri Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Yazılım işi web programlama ve çeşitli bilgisayar dillerini çok iyi öğrenerek kullanışlı programlar yazan mühendisler çok büyük şirketlerle anlaşarak bu programlarını satabilirler. Ya da firmaların otomasyon haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak, güvenliklerini sağlamak için çok değerli işler yapabilirler. Kafada tas elde cetvel profili çizen mühendislerden çok farklı çalışan Bilgisayar Mühendisleri hem yazılım hem de donanım alanında gelişmiş çözüm üretmeye odaklı mühendislerdir.

Bilgisayar Mühendisliği kaç puanla alır ?


   Matematik Fen puan türü ile öğrenci alan bu bölümde MF-4 puanı en düşük 240 olan öğrenciler taban puan olarak İngilizce ve burslu olarak üniversiteye yerleştiler. Örneğin Hasan Kalyoncu Üniversitesi bu programa taban puan üzerinden 2016 yılında LYS sınav sonuçlarına göre, MF-4 puan türünden 239,648 puan öğrenciyi aldı. Buna karşılık Boğaziçi Üniversitesi aynı puan türünden 524 taban puanı ile öğrenci aldı.

[Toplam:10    Ortalama:3.4/5]

7 Comments

  • Merhaba arkadaşlar, bende bilgisayar mühendisliği okumaktayım. Bilgisayarla tanışmam biraz geç oldu. Babam orta 2 de bilgisayar aldı ve ben hiç bilgisayarı sevmemiştim. Mahallemizde çok çocuk vardı hep dışarıdaydık bir kere dahi bilgisayar oturmazdım. Ya bisiklet sürerdik ya top oynardık. Böyle olurken oyunlarla tanıştım ve bilgisayara merakım arttı. Bizim senelerde sbs vardı ona girdim ve ticaret meslek lisesinde web tasarımı bölümünü kazandım. Ön lisans olarakda bilgisayar programcılığı okudum ve şuandada %100 ingilizce olarak bilgisayar mühendisliği okumaktayım. Senelerce bu işin içinde olan biri olarak .Sizlere tek tavsiyem eğer bilgisayar özel bir ilginiz yoksa bu bölümü seçmemenizdir. Çok stresli bir iş çok şey öğrenmeniz gerekiyor. Sizin yaptıklarınızı lise mezunları ve iki yıl önlisans okuyanlar daha iyi yapabiliyor. Bu nedenle iş bulmanız zor olabilir. Ve sabahtan akşama kadar bilgisayarda oturmak gerçekten çok sıkıcı birşey. Artık hobi olarak görüyorum bu işi ve mezun olunca yapmamayı düşünüyorum. Benim gibi seçipte pişman olmayın. Sizlere tavsiyem inşaat mühendisliği olur bu meslekte daha üst refah seviyesine çıkmnanız daha koaly olabilir. Ne bilim hukuk, tıp bunlarda iyidir. Bunlardan şaşmayın hayatınız çok güzel ve sosyal olur. Bilgisayar bölümüne gittiğinizde ise hiç hayal etmediğiniz arkadaşlarınız olabilir. Hepsi oyun manyağı başka brşey bilmiyorlar. Bu nedenle benim gibi yanlış tercih yapıp hayatınızı bitirmeyin.

    • YANLIŞ TERCİH kesinlikle yapılmaması gereken bir durum fakat Bölümü nerede okuduğunuz ve istemeniz ÇOK önemli, ben kendimde Yıldız teknik’de bilgisayar mühendisliği okuyorum.Siz kendi isteğinize göre bölüm seçmeniz gerekmektedir arkadaşlar

  • Normal şartlarda asgari ücretin 3 katı kadar mühendis maaşıdır. Ancak durum öyle olmuş ki 1500 tl bile tekliF eden oluyor ne yazıkki. Bu durumda masadan direk kalkıp birşey demeden terk edesi geliyor insanın. Bu sektörde işinizi iyice öğrenmeye odaklanın ki sonra hepsinin hakkından gelebilecek konumda olabilesiniz. Kendini asla hafife alma limon sat ama asla türkiye şartlarında 2700 tl den aşagıya çalışma… Sen istekli olursan başarıda arkandan gelir her zaman..

  • bir bilgisayar mühendisi olarak 5 6 bin tl maaş almak istiyorsanız büyük uluslararası yerlerde çalışın öyle yerlere girmekte çok değil staj olarak girin ve kendinizi orada sevdirin sonra orada kalırsanız çok iyi maaş alırsınz. Benim çalıştığım şirket otomotiv yan sanayi ama içirisinde bulunan yazılımcılar 5 6 bin tl maaş alıyor kafanızı kullanın iyi yerlerde staj yapıp oralarda kalmaya calısın

  • Merhaba arkadaşlar bölüm ile ilgili çok güzel bilgilerin olduğu bir video buldum aşağıdaki likten bilgisayar mühendisliği veya diğer mühendislikler için birinci ağızdan bilgiler alabilirsiniz.

Yorum Yap