Bilgisayar Programcılığı Nedir ve Maaşları?

Bilgisayar Programcılığı Nedir?

Bilgisayar Programcılığı bölümünün amacı, iş hayatı ve toplumsal alanda bilgi depolama ve bu bilgileri en aktif şekilde kullanma ile ilgili konularda problemlerin bilgisayar, tablet, akıllı telefon vb. teknolojik aletlerle alanlarında çalışacak insansız iş gücünü yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan insanların birçoğu şirketlerin bilgi işlem biriminde çalışmaktadır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Amacı

Bilgisayar programlarının asıl gayesi geçmişte insan eliyle yapılan birçok işin dijital ortamda daha pratik ve hızlı yapılması, 100lerce insanın onlarca saatte yaptıkları işi basit bir bilgisayar programı saniyeler hatta saliseler içinde yapabilmesi bu programları cazip kılmıştır. Örnek verecek olursak; Word, Excel, Hesap Makinesi vs. gibi programlar.

Gerekli Nitelik ve Nicelikler

Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin kendilerini mantık ve matematik gibi konularda geliştirmeleri gerekmektedir. Programcılığın temelinde mantık ve matematik işlemleri yatmaktadır. Eğer çok iyi bir programlamacı olmak istiyorsanız, üzerine yoğunlaşacağınız konuyu çok iyi kavrayabilmeli ve bunu en ince detayına, ayrıntısına kadar anlamalı ve bunu bir makine diline yani programlama diline dönüştürebilme, aktarabilme kabiliyetine sahip olması gereklidir. Aslında başarının altında yatan en büyük etmen bu saydığımız son madde olabilir.

Başlıca Okutulan Dersler

 • Genel Matematik
 • Programlama Dilleri (C#, C++, Visual Basic, Java, Oracle vb.)
 • Teknik Resim
 • Dijital Ortamda Teknik Resim (Autocad, 3DMax vb.)
 • İstatistik
 • Muhasebe
 • Programlama Teknikleri
 • Uygulamalı Mühendislik
 • Veritabanı
 • Web Tasarım
 • Photoshop Dersleri vb.

Mezun Öğrencilerin Ünvanları ve İşleri

Bu programdan mezun olan öğrenciler Bilgisayar Program Teknikeri ünvanını almaya hak kazanır. Mezun öğrenciler genellikle bilgisayar programcısı olarak iş hayatına devam etmektedir. Eğer bununla yetinmem diyorsanız, DGS sınavı ile yeterli puanı alarak okuduğunuz bölümü 4 yıla tamamlayabilme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Çalışma Olanakları

Genellikle bu bölümden mezun olanlar birçok şirketin bilgi işlem birimlerinde tekniker olarak çalışabilmektedir. Fakat bununla yetinmem diyorsanız kendinizi üst düzeyde geliştirip program yazabilir, çeşitli konularda web siteleri açabilir kendi işinizin patronu da olabilirsiniz.

Bazı Programlama Dilleri

 1. Çok Yüksek Seviyeli Diller; Visual Basic, Access, Foxpro vb.
 2. Yüksek Seviyeli Diller: Pascal, Basic, Fortran.
 3. Orta Seviyeli Diller: C, C++, Ada.
 4. Düşük Seviyeli Diller: Assembly.
 5. Makine Dilleri: 1 ve 0’lar(Evet Matrix’teki o bir ve sıfırlar)

Bu Dillerin Kullanıldığı Alanlar

 1. Mühendislik; Pascal, C, C++, Fortan vb.
 2. Veritabanı Programcılığı; Database, Access, Foxpro, Sql Server vb.
 3. Yapay Zeka Kullanımında; Prolog, Lisp vb.
 4. Sistem Programcılığında; C, C++ ve Sembolik makine dilleri.

Bilgisayar programları genel olarak bir algoritma üzerine yani bir döngü üzerine kuruludur. Programlardaki bu döngüler kullanıcıyı bir sonuca ulaştırana kadar sürekli döner, tabi bu döngüler o kadar hızlı ki (milisaniyeler) biz fark edemiyoruz. Birçok kez “Error 404” ve benzeri hatalara rastlamışızdır. İşte bu hatalar programların bir sonuca veya yanlış sonuca varması ile sonuçlanır. Sonsuz döngülerde ise işlemimiz sonuçsuz kalır.

İşte bu ve benzeri bilgileri öğrenip uygulayabilen öğrencilerin tercih etmesi gereken bilgisayar programcılığını kısaca anlattık.

[Toplam:9    Ortalama:3.3/5]

3 Comments

 • Bilgisayar programcılığı yazılıma,bilgisayara ilgisi olanlar için gayet güzel bölüm. Fakat günümüzde çoğu kişinin bilgisayar bu nasıl olsa yaparım diye istediği bir meslek oldu. Bir nevi kolaya kaçtıklarını sanıyorlar yani. Okul bir şekilde bitiyor. Ama sorun burada başlıyor okulda ne öğrendin , kendini ne kadar geliştirdin , diğerlerinden farkın ne ? Böyle soruların mantıklı cevabı olursa iş bulmak kolaylaşıyor. Ama sorular için mantıklı bir cevabınız yoksa iş bulmak çok zor olacaktır. Ki bulsanız bile düşük maaş alma ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden ilginiz varsa ve kendinizi geliştirecekseniz bu mesleği tercih edin. Aksi takdirde sadece zaman kaybedersiniz.

 • Bilgisayar Programcılığı günümüzde reklam,tanıtım filmi,sinema,2 boyutlu ve 3 boyutlu görselleştirme ve bir çok alanda kullanılmaktadır.

Yorum Yap