Bilişim Sistemleri Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Bilişim Sistemleri Mühendisliği


   Enformasyon sistemleri mühendisliği olarak da bilinen bu mühendislik dalı bilgi teknolojisini kullanarak herhangi bir oluşumun ya da organizasyonun kendi hizmetlerini yerine getirmeye çalışan ve bunu başaran mühendisler yetiştirmeyi amaçlar. Mühendislerin çalışma alanı bilgisayarların ve bilgisayar teknolojilerinin kullanıldıkları tüm alanları kapsamaktadır. Geleceği birçok mühendislik dalından daha parlaktır. Yazılım alanı ve işletme alanına ağırlık verilen bu mühendislik programında elektronik dersleri daha az verilmektedir.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Nedir ?


   Bu programdan mezun olan mühendisler özel ve kamu kuruluşlarında bir şirketin sahip olması gereken bilişim sistemlerinin ihtiyaçlarını belirler, satın alma ve pazarlama işlemlerini yerine getirir. Sistem ihtiyaçlarını optimum düzeyde belirler. Ayrıca bilişim sistemlerinin bakım ve onarımını da koordine ederler. Bilgisayar mühendisliği ile çok yakın dersleri olan bu bölüm, bilgisayar kullanılarak yapılan işlerin koordinasyonu, bilişim sistemlerinin belirlenmesi satın alınması bakım ve onarım çalışmalarının koordinasyonunu gerektirdiği için bolca laboratuvar dersleri barındırmaktadır. Sistemlerin standartlarını belirleyen bilişim mühendisleri bilgisayar mühendislerinden program yazma alanında ayrılırlar. Bilişim Sistemleri Mühendisi de bilgisayarlarla yapılan tüm iş alanlarında çalıştığı için bilgisayarları ve sistemlerini çok yakından tanırlar.

Bilişim Sistemleri Mühendisleri Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Tüm kamu ve özel kuruluşlarda Bilişim Sistemleri Mühendisliği programından mezun yetişmiş mühendislere ihtiyaç vardır. Ülkemizde İTÜ, Yakın Doğu üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Sakarya ve Kocaeli Üniversiteleri, Atılım ve Doğu üniversitesi bu programı barındırmaktadır.

Bilişim Sistemleri Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır ?


   Enformasyon sistemleri mühendisliği olarak da bilinen bu mühendislik dalından başarı ile mezun olan mühendislerin en düşük özel şirket maaşları3500 liradan başlar. Şirketin büyüklüğü ve vizyonuna yapılacak işlerin yoğunluğuna bağlı olarak maaşlar artabilir.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ve Geleceği  ?


   Enformasyon sistemlerinin gelişen dünyada yeri ve ihtiyacı da artmaktadır. Bilişim sistemleri gelecekte dünyanın vazgeçilmez unsurları olacaktır. Bu sistemlerin koordinasyonunu sağlayacak mühendislere her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Kaç Puanla Alır ?


   2016 yılında İTÜ MF-4 puanı olarak 377 puanla öğrenci almıştır. Sakarya Üniversitesi 241 puanla, Kocaeli Üniversitesi 262 puanla Bilişim Sistemleri Mühendisliği programına öğrenci almıştır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap