Biyomühendislik Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Biyomühendislik Nedir ?


   Biyo ile mühendislik kavramlarının birleştirilmesi ile oluşturulan bu isim, tıp bilimleri ile sıkı bağlantıları olan yepyeni bir mühendislik dalının adıdır. Biyomühendislik dalı sıfırdan tasarlamayı, tıp dalında kullanılmak üzere uygun olabilecek ekipmanları tasarlayıp geliştirmeyi ve kullanıma uygun hale getirmeyi amaç ve görev edinir. Özetle biyoloji ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarının yapılmasına yardımcı olan araçların üretilmesi ve geliştirilmesi alanında çalışan mühendisler Biyomühendislik programından mezun olan mühendislerdir. Tüm mühendislik dallarında olduğu gibi, Biyomühendislik dalı ile ilgilenenlerin matematik ve fen bilimlerine özel ilgi duymaları gerekir. Ayrıca biyoloji ve kimya alanında ilgili olmaları gerekir. Dikkat ve sabır, sorumluluk alma ve takım lideri potansiyeli taşıma olaylara çok farklı açılardan bakabilme, çözüm üretme gibi vasıflara sahip olmayı gerektirir. Biyomühendislik nedir sorusunun cevabını merak edenlere verebileceğimiz bilgi; bu mühendislik dalını seçenlerin çok dikkatli ayrıntılara önem veren ayrıca biyoloji ve kimya alanında kullanılan maddelere herhangi bir alerjisi bulunmayanların rahatlıkla baş vurabileceği geleceği parlak mesleklerden biridir diyebiliriz. Tıp ve biyolojik araştırma ve geliştirme çalışmaları var oldukça Biyomühendislik alanı da ihtiyaç duyulan bir alan olmaya devam edecektir.

Biyomühendislik Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Yoğun olarak laboratuvar ortamında çalışan Biyomühendislik programı mezunları bazen tasarım dışında üretim sektörlerinde de çalışabilirler. Temiz ve hijyenik ortamlar bu mühendislerin çalışma alanlarının genel özelliğidir. Günümüzde Fatih Üniversitesi, İTÜ, Ege Üniversitesi ve YTÜ bu alanda mühendis yetiştirmek için program açmıştır.

Biyomühendislik Ne Kadar Maaş Alır ?


   Biyomühendislikten mezun olan mühendisler kendi alanlarında çalışacakları özel kuruluşlarda 3 bin liradan başlayan ücretlerle çalışabilirler. Özel kuruluşlarda maaş oranları değişmekle beraber yeni işe başlayan bir Biyomühendislik programı mezunu mühendisin tecrübeleri arttıkça maaş da yükselmeye devam eder. Buna göre iyi bir üniversitede eğitim almış ve tercihen İngilizce dil bilgisine hakim bir  Biyomühendis maaşı en az 3 bin liradır.

Biyomühendislik Mesleği Ve Geleceği ?


   Geleceği son derece parlak olan bu mühendislik dalını seçenler, şu anda sınırlı olan sayılı üniversitelerde okuma şansına sahiptirler.

Biyomühendislik Kaç Puanla Alır ?


   2016 yılında İngilizce Biyomühendislik programına alınan öğrencilerin MF-4 puan türünden öğrenci aldıklarını görüyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi taban puan olarak 379 puanla bu programa öğrenci almıştır.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Yorum Yap