Türkiyeyi Süper Güç Yapacak Maden Bor

Bor Madeninin Dünya Ekonomisindeki Yeri Nedir?


     Bor madeni, simgesi periyodik cetvelde B olan, ısıya dayanma kapasitesi yüksek ve oldukça sert bir element türüdür. Özellikle son yıllarda adını çok sık duyar olduğumuz bor elementi aslında 4000 yıl önce kullanımı başlamış bir elementtir. Önce Tibet daha sonra Sümerler ve Hititler bu madeni kullanmıştır. Bor madenini Sümerler ve Hititler altın ve gümüşü işlemek için kullanmışlardır. Daha sonra ise Eski Mısırlılar bor madenini mumyalama yapmak amacıyla kullanmışlardır. Daha sonra ise Romalılar bor madenini cam yapımında kullanmıştır. Romalıların ardından Yunanlılar bor madenini temizlik malzemesi olarak kullanmıştır. Araplar ise ilaç yapmak için kullanmıştır. Yani aslında bor elementi yeni keşfedilen bir element değildir. Bundan yıllar önce farklı amaçlar için farklı milletler bu madeni kullanmıştır.

Bor Madeni Nedir?


        Bor madeni 2300 derecede erir 2500 derecede kaynar. Doğada hemen hemen 230 tür bor elementi vardır. Doğada sadece saf bor olarak değil diğer elementlerle birleşmiş biçimde tuz halinde de bulunabilir. Yeryüzünde en önemli olan bor madenleri Türkiye, Amerika, Rusya’da bulunmaktadır. 400’den fazla alanda kullanılabilen bor en önemli madenlerden biridir. Askeriye, bilgisayar, otomobil ve inşaat gibi sektörlerde kullanım alanı oldukça geniştir. Yeryüzündeki bor madenlerinin %72’si Türkiye’de bulunmaktadır. Fakat ülkemize pek gelir sağlamamaktadır. Çünkü ihracatı ve üretimi son derece düşüktür. Ülkemizde en önemli bor yatakları Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Balıkesir illerinde bulunmaktadır. Bu illerde bor madenini işlemek için bazı tesisler vardır.

Dünya Rezervinin Yüzde 70’i Türkiye’de


      Türkiye bor madeni rezervleri açısından dünya genelinde birincidir. Rusya ikinci olarak gelir. Daha sonra ise Amerika vardır. Ancak Türkiye de daha fazla bor madeni çıkması bekleniyor. MTA Türkiye de bor rezervi arama çalışmalarına devam etmektedir. Bu aramalar sonuçlandığında bor rezervi miktarı kesinleşecektir. Yaklaşık 40 sene kadar sonra dünyada bor madenine sahip tek ülke Türkiye olacak ve Türkiye’nin stratejik konumu gittikçe önem kazanacaktır. Bor madenini Amerika askeri sistemler de ve uzay teknolojisinde kullanmakta. Türkiye de ise bor madeni sabun yapımında ve deterjan yapımında kullanılıyor.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

17 Comments

 • Evet arkadaş çok haklı ve Türkiye’de de yaklaşık %81′ lik bir oranda Sivas çevrelerinde bor atağı bulunmaktadır. Şuan nasıl bir medeniyette yaşadığımızı bilmiyoruz bordan her şey elde edebiliriz.

 • Umarım mühendislerimiz bor madeni kullanım alanlarına yeni kollar katmak için uğraşıyorlardır
  Bence borla çalışan motor hayal değil . Küresel güçler petrole alternatif maddeler bulmak için çalışma yapıyorlardır
  bu da bor madeninin önümüzdeki yıllarda öneminin artacağını gösteriyor

 • Bir rezervinin yüzde 60 dan fazlasını elinde bulunduran Türkiye yakın tarihlerde dünyanın süper gücü olma adayı . Eğer doğru strateji ler geliştirirsek ülkemizi daha çok kalkındırabiliirz.

 • dünyada olan en değerli madenlerden birtanesi. bunun için savaş çıkmasıda bana göre kaçınılmaz gibi görünüyor. bir çok kişi bunun için kullanılmaya başlandı diyor ama ne olduğu nasıl ne yapıldığını hakkında halen çelişkili düşüncelerim var.

 • Bor madeninin %70’i Türkiye de bulunuyor ve bence gelecekte bizim için çok büyük avantajlar sağlayacak ve ülkemizin mali durumunu güzel şekilde etkileyecektir.

 • Gerçekten dünyada çok değerli ve önemli madenlerden birtanesi. Ülkemizde de Bor madeni bulunması gerçekten çok güze birşey.

 • Ulkemizdede bir gun kullanilmasi dilegi ile daha temiz bir gelecek cin bor madenlerini degerlendirilmesi lazim.

 • borla çalısan araba yapılırsa Türkiye uçar devletimizin bunla ilgili bi geliştirme yapması şart

 • geleceğin madeni gibi duran bir maden. umarım gelecekte ülkemiz bu madeni işlemeyi başarır. makalede oldukça faydalı buldum teşekkür ederim. ödevim içinde yardımcı oldu

 • Ülkemiz bukadar zengin ve köklü bir hazineye sahip iken başkaları tarafından kullanılması ne kadar acı ve kötü … En buyuk enerji sektöründe kullanılabilirken , kullanamamızda bir okadar kotu …

 • Bir üstümdeki yorumdaki arkadaşın dediği gibi gerçekten çok önemli bir maden ve Türkiye’nin alt yapısında gerçekten çok fazla olmasıda bir ayrı hoş. Yazı için teşekkürler.

 • bor madenini şimdi çamaşır makinalarında kullanıyorlar. Hiçbir ek yumuşatıcı, beyazlatıcı veya leke çıkarıcıya gerek kalmadan kullanılabildiği söyleniyor. İlk kullanım öncesi bir ölçek koyulup, 70 derece ve üzeri sıcaklıkta çamaşırsız makine çalıştırılırsa makinedeki kireci bile temizliyormuş.Ben aldım denedik ama normal çamaşır deterjanlarının gösterdiği performansı göstermiyor.

 • Bence mühendislerimizin bor madeninden nasıl maksimum fayda sağlarız gayesini gütmesi gerekir diye düşünüyorum

 • Geleceğin teknolojik ürünlerinde bol bol göreceğiz bor madenini. Ülkemiz de bor açısından zengin kaynaklara sahip. Gerekli izinlerden sonra çıkarmaya başlarsak ihraç ederek veya işleyerek güzel paralar kazanabilir ülkemiz

 • Ülkemizde , Bir çok Bor madenleri bulunmaktadır, ve ülkemizde olmasına rağmen hala Madenlerimizi anlaşmalar dolayısı ile kullanamıyoruz. 2023 ‘ de Kullanabileceğimizi duyurmuşlardı , anlaşma biter bitmez daha farklı ve daha iyi bir ülke haline geleceğiz.

Yorum Yap