Botnet nedir?

Botnet nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse Botnet bilgisayarlariniza bulaşıp , biz farkında bile olmadan arkaplanda çalışan küçük korsan uygulamalarıdır

Amacı değişkenlik gostersede bir kaç amaca hizmet etmektedir

Birincisi büyük firmaları çok büyük zararlara sokan genellikle botnet ağları aracılığıyla yapılan DDOS Attack olarak bilinen DDOS saldırılardır.
Bu saldırıların amacı siteyi yavaşlatmak olabilirken tamamen erişime kapatmak da olabilmekte. Peki nasıl yapıyorlar?

Bu sorunun cevabı bizi tekrar Botnet tanımına getiriyor.

Botnet yüzlerce bilgisayara kurulabilen ve yüzbinlerce bilgisayarda aynı anda bu programın çalışmasıyla elde edilen bir ağdır.Bu ağda olan bilgisayarla Zombie Pc ya da zombi bilgisayar deniliyor. Zombie PC ler bir yöneticiye ihtiyaç duyar ve yöneticiden emir beklerler.

Örneğin botnet yöneticisi abc.xyz sitesinde yapılmak üzere yüksek ping gerektiren bir emir vermiş olsun. Verilen bu emire “Pingleme” deniliyor.
Sunucu bir PC nin yüksek ping gerektiren isteğini yerine getirebilirken bu sayı 100 e çıktığında zorlanma 1000e çıkarsa yavaşlama 10000 ve 100000 e çıkarsa site erişime geçici süre kapanır.

Tabii ki bu sayılar ortalama bir sunucu için geçerli olup sunucudan sunucuya değişiklik gösterebilir. Sonuç iyibariyle büyük firmalarda (örneğin bankalarda)
çok büyük zararlara yol açan DDOS saldırısı gerçekleşmiş olur.

İkincisi para kazanmak için. Reklam tıklamalarına cüzi paralar veren sitelerden yüzbinlerce hit alıp o cüzi parayı büyük bir meblağa dönüştürmeyi başarabiliyorlar.

Peki Zombie Pc olmaktan nasıl korunabiliriz?

Internetten indirdiğiniz uygulamari virüs programlarina taratarak ve kaliteli bir virüs programı yükleyerek yada Sezgisel Koruma Programları yükleyerek korunabilirsiniz…

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Emrinize Amade 1000 Bilgisayarınız Olsa Yapabilecekleriniz - TeknikBilimler.Net dedi ki:

    […] Daha önceki yazımızda Botnet Nedir? daha detaylı olarak bahsetmiştik. […]

Yorum Yap