C Programlama Dili ve Kullanım Alanları

C Programlama Dili ve Kullanım Alanları


C proramlamlama dili Ken Thompson ve Dennis Ritchie adında iki bilgisayar bilimcinin UNIX adlı işletim sistemini geliştirebilmek için B programlama dili temel alınarak oluşturduğu yapısal bir programlama dilidir.

40 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan C dili; günümüzde arayüz gerektiren ve son kullanıcı hedefli olan uygulamalarda pek tercih edilmese de donanım seviyesinde çalışma gerektirecek veritabanı uygulamaları,işletim sistemi çekirdekleri gibi projelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Böylesine eski bir dilin tam anlamıyla yaşlanmamış olmasının bir çok programlama diline(c++,c#,java vb.) temel teşkil etmesinden kaynaklandığı savunulabilir.

C dili donanım seviyesine yakın bir dil olduğundan gelişmiş programlama dillerinin içerisine dahil edilmiş komplike fonksiyonları bünyesinde barındırmamaktadır. Örneğin C programlama dilinde bir çocuğun yerdeki elmayı alma süreci; “elmayı gör > elmayı tanımla > eğil > sağ kolunu elmanın konumuna götür > elmayı al > vücudu eski haline döndür” şeklinde ilerlerken herhangi bir yüksek seviyeli programlama dilinde; “elmayı gör > elmayı al” olarak işler. Bu durum yazılım işlem hızı olarak pek bariz bir fark oluşturmasa da yazılımın oluşturulması aşamasında programcıya büyük zaman ve efor kazancı sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü C dili günümüzde özelleştirilmiş projelerde kullanılmakta.

#include <stdio.h>

main()
{
printf(“Hello, World”);
}

(Dennis Ritchie’nin bu dil için yayınlamış olduğu ilk örnek kod.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

Yorum Yap