Campet Nedir ve Nasıl Üretilir?

Campet Nedir ve Nasıl Üretilir?

Aslında yıllardır süre gelen bir tartışma var. Cam şişeler mi daha sağlıklı ve kullanışlı? Yoksa pet şişeler mi daha sağlıklı ve kullanışlı? Geniş kapsam da şöyle bir düşündüğümüzde aslında ikisinin de artı ve eksilerinin bulunduğunu kolay bir şekilde anlayabiliriz. Mesela; Cam şişelerin bakteri barındırmaması özelliği ile daha sağlıklı olduğu konusunda galiba hem fikiriz. Ama böyle sağlıklı ve güzel bir özelliğinin bulunmasının yanı sıra bir de kullanış sorunu var. Mesela cam şişeleri okula veya işe giderken yanımızda taşıyıp kullanmamız gerçekten imkânsıza yakın gibi duruyor. Aynı artı eksi mantığı ile petleri de eleştirebiliriz. Bu sefer artılar ve eksiler yer değiştiriyor. Şöyle ki; petler çok daha kullanışlı olup yanımızda taşıma olayının daha kolay olmasına karşın cam şişelere göre daha sağlıksız olduğunu söyleyebiliriz. Bunun üzerine Doğanay Limonata gerçekten devasa bir yatırım yaparak hem bir ilke imza attı hem de bizlere gerçekten değer verdiğini göstermiş oldu.

Bu yol üzerinde devam eden Doğanay firması büyük bir yeniliğin önderi olarak içi cam ve dışı pet olan şişeler üretmeyi başardı. Böylelikle artık hem daha kullanışlı hem de daha sağlıklı şişeler kullanabileceğiz.  Kafanıza direk ‘’Camı nasıl petin içine yerleştirmeyi başardılar’’ gibi bir soru geliyor olabilir. Hemen bu sorunun da cevabını verelim sizlere. Camın ana maddesini kullanarak yapıldığını belirtelim. Camın ana maddesi olan; kuartz yani SiO2. Bu camın ana maddesi olan kurtz maddesini öncelikle gaz tabakasıyla karşılaştırıp toz haline getiriyorlar.

Campet Nedir ve Nasıl Üretilir diye sorarsak tekrar toz haline gelen ve Ardından ise bu toz haline getirilen Kuartz maddesini petin içine püskürtme işlemini yaparak yerleştiriyorlar. Bu püskürtme sonrasında ise soğutma işlemi ile birlikte 1 mikron ağırlık ve kalınlığında bir nevi cam oluşturuluyor. Aslında zaten buna direk cam diyebiliriz çünkü hem camın tüm özelliklerini taşıyor hem de camın ham maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu harika yenilik sayesinde; ne kadar küçükmüş gibi görülse de hem toplumumuz için hem de doğamız için büyük bir değişim ve gelişim olmuştur aslında.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap