Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir ?

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir ?


Her canlının yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu temel fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonlar arasında solunum, beslenme, boşaltım, hareket, uyarılara karşı tepki, hücre yapısı ve organizasyon ortak özellikler arasında yer almakta ve hayatın devamlılığı için olmazsa olmaz kriterlerden biri olarak bilinmektedir. Maddeleri birebir sıralayacak olursak;

1) Solunum


Canlı yaşamının devamlılığı solunuma bağlıdır. Oksijenli ve oksijensiz gibi iki farklı çeşidin yer aldığı solunum canlıların ortak özellikleri arasında sıralayabileceğimiz ilk maddedir. Nefes alamayan canlılar vücutlarında herhangi bir problemi olmaması halinde dahi yaşamlarını yitirmektedir. Kimi zaman solunumun yeniden sağlanması adına yapılan uygulamalar hayatın devamlılığı için uygun zemini oluşturmaktadır.

2) Besin Tüketimi


Yemek yemek insanların hem günlük yaşamsal rutini hem de sağlıklarını koruyabilmek için temel ihtiyaçlarıdır. Heterotrof ve ototrof olarak iki çeşit beslenme türü bulunmaktadır.

3) Üreme


Bir canlının neslinin devamı üremeye bağlı olarak gerçekleşir. Bu bağlamda canlıların ortak özellikleri arasında yer alan üreme iki ana gruba ayrılır. Eşeyli ve eşeysiz üreme şeklinde tanımlanan bu evre devamlılık ve süreklilik adına büyük önem taşımaktadır.

4) Boşaltım


Vücuttaki zararlı maddelerin farklı organlar vasıtasıyla atılması sürecine boşaltım denir. Hayvanlar ve insanlar idrar, terleme, dışkılama gibi faaliyetlerle boşaltım gerçekleştirirken bitkilerde bu durum yaprak dökümü ve terleme olarak yapılmaktadır.

5) Hareket


Hareket her canlı için olmazsa olmaz bir ortak özelliktir. Bitkiler hareket edemeyen canlılar grubuna, insanlar ve hayvanlar ise hareketli canlılar grubuna yerleşim göstermektedir.

6) Uyarılara Tepki


Her canlı çevresinde duyduğu seslere karşı bir uyarı halindedir. Bu durum insanlar da da olası bir tehlikeye karşı korunmak amaçlı olarak bulunmakta, hayvanlarda da durum benzer özellikler içermektedir.

7) Hücre Yapısı


Tek veya çok hücrenin bir araya gelmesi bir canlıyı oluşturur. Bu nedenle canlıların ortak özellikleri arasında hücre yapılarının bulunması yer almaktadır.

8) Organizasyon


İnsanlarda hücreler dokuları, dokular organları organlar ise sistemleri meydana getirir. Bu bir organizasyon bütünüdür. Tek hücreli canlılar ise molekül ve organellerden oluşan bir organizasyon düzenine sahiptir. Her iki durumda da canlılar benzer özellik göstermektedir. budizm

canlıların ortak özellikleri, canlıların ortak özellikleri nelerdir, canlıların ortak özellikleri test,biyoloji canlıların ortak özellikleri, canlıların ortak özellikleri ygs

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap