Çevre Mühendisliği Maaşları Neden Çok Yüksek ?

Çevre Mühendisliği Maaşları

Günümüzün en çok tercih edilen mesleklerinden biri de çevre mühendisliği bölümüdür ve çevre mühendisliği nedir diye merak ediyorsanız konumuzu okuyabilirsiniz.Sağlamış olduğu imkanlar ve maaş seviyesiyle de, yeni üniversiteye başlayacak gençlerin ilgi odağı haline gelmiş durumdadır. Çevre mühendisliği maaşları bu kişilerin çalışmakta oldukları alana göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak çevre mühendisleri kamu veya özel sektör olmak üzere, iki farklı alanda hizmet vermektedir.

Kamuda Çevre Mühendisliği Maaşları

Kamuda çevre mühendisliği maaşları 2017 yılında asgari olarak 3.500 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Tabi kamuda çevre mühendisi olabilmek için KPSS şartı aranmaktadır. Bu sınavı başarıyla geçenler bu maaşı almaya hak kazanırken, bazı durumlarda maaşın durumunda değişkenlik olacağını söylemek doğru olacaktır. Özellikle kişinin eğitim durumu, yabancı dili gibi pek çok şey maaşı artırabilecek şeyler arasındadır. Ayrıca bu maaş sadece bekarlar için geçerliyken, çocuklu olan çevre mühendislerinin 300 TL’ye kadar ek ücret daha alabilmeleri mümkündür. Tabi bunda da çocuğun yaşı ve sayısı gibi şeyler planlanarak, kişinin maaşı hesap edilir. Kamu sektörü her ne kadar güvenilir bir sektör olarak bilinse de, sektörde uzun yılların tecrübesine sahip olan çevre mühendislerinin tercihi değildir. Çünkü maaşlarının artışı konusunda bu kişiler sıkıntı yaşayabilmektedir. Bir çevre mühendisinin özel sektörün içinde daha çok para kazanabileceği ise aşikardır. Bu yüzden özel sektöre olan yönelim daha fazladır. Özellikle sektöre yeni adımını atmış kişiler KPSS zorluğundan yakınırken, kamuya giriş daha da zor bir hale gelmeye devam etmektedir.

Özel Sektörde Çevre Mühendisliği Maaşları

Kamuda çevre mühendisliği maaşları 2017 bu şekildeyken,  özel sektörde büyük oranda farkların olduğunu söylemek doğru olacaktır. Burada piyasanın sağlamış olduğu çok farklı imkan olduğu için kesin bir rakam verebilmek mümkün değildir. Kişinin sergilemiş olduğu performans, edindiği tecrübe, hizmet yılı gibi pek çok şey maaşına etki edebilecek şeyler arasındadır. Genel olarak özel sektörde çalışan bir çevre mühendisi en az 2.500 TL kazanmaktadır. Yeni mezunlara verilen bu maaş zamanla 3.000 TL aralığına kadar yükselebilir. Tabi kişinin çalışmakta olduğu yerinde bu maaşlarda epey etkili olduğunu söylemek gerekir. Öte yandan meslekte yeterince tecrübesi bulunan çevre mühendislerinin maaşı ise 9.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden yeni mezunlar kamuya yönelmek yerine, daha çok özel sektörde şanslarını denemek istiyorlar. Çünkü kişiye katkısı kamu sektörüne göre oldukça fazla olan bir sektördür. Daha yoğun saatler altında çalışmalar göstermelerine karşılık, kamuda kazanacakları maaşın kat kat fazlasını özel sektörün içinde kazanabilirler.

Pek çok alanda ihtiyaç bulunan çevre mühendisliğine olan rağbetin gelecek yıllarda daha da artması öngörülmektedir. Özellikle iş olanakların çok olması, maaşının diğer mesleklere oranla daha iyi olması, zam oranlarının iyi olması gibi pek çok şey insanları bu mesleğe çekmeye devam etmektedir.

Çevre Mühendisliği İş İmkanları

[Toplam:8    Ortalama:2.9/5]

Yorum Yap