Çevre Mühendisliği Nedir ?

Çevre Mühendisliği Nedir ?

Genel çevreden bakıldığında bu programdan mezun olan Çevre Mühendisliği nedir bütün tüketim ve üretim çalışmalarının insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran denetleyen ve genel çerçevede doğaya zarar ve yararlarını değerlendiren mühendistir. Bir nevi kalite kontrolü yapan Çevre Mühendisi şehir planlamasında da etkin görev alır, örneğin şehrin faydalandığı su şebeke sisteminin uygun ve sağlıklı tasarımı ile ilgilenebildiği gibi, atık ve kanalizasyon sistemlerinin de insan sağlığını bozmayacak şekilde tasarlanmasına yardımcı olur.

Çevre Mühendisliği nedir sorusuna cevap olarak genel anlamda endüstriyel ve kentsel üretim yapı ve tüketim faaliyetlerinin değerlendirilmesi işlemleri çevre mühendisinin işidir. Günümüzün önemli bir sorunu olan hijyen ve hava kirliliğinin azaltılması yönünde de çalışmalar yapabilen çevre mühendisi en geniş tabir le çevrenin ve doğanın korunmasına yardımcı olacak sistemleri tasarlar, var olan sistemleri denetler, aksaklıkları ortaya çıkarır.

Çevre Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?

Şehirlerde yapılan her alanda, şehir sularının denetlenmesinde çevrenin düzenlenmesinde, orman alanlarının oluşturulmasında, kanalizasyon sistemlerinin sağlığa zarar vermeyecek şekilde dizayn edilmesinde mühendislik hizmetleri verir. Bu mühendislerin çok geniş çalışma alanları içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Orman ve Su işleri Bakanlığı, TÜBİTAK, DPT, İl Özel idareleri gibi kuruluşlarda çalışabilirler.

Çevre Mühendisliği Mezunları Ne Kadar Maaş Alır ?

Çevre mühendisleri maaşı 3 bin liraya kadar ulaşabilir. Maaş çeşitli kurumlarda birbirine yakın oranlardadır. Örneğin Demir yollarında bir mühendis 2970 lira maaş alırken, özel sektörde bu maaş 2 bin liraya kadar düşebilir.

Çevre Mühendisliği Mesleği Ve Geleceği ?

Kalabalıklaşan dünyada çevre mühendislerinin yaşam alanlarının genel dizaynında ve doğaya zarar vermeden yerleşim yerlerinin oluşturulmasında, çevre mühendislerine görevler düşmektedir.

Çevre Mühendisliği Kaç Puanla Alır ?

2016 yılında ODTÜ MF-4 puan türü ile 404-439 puan alan öğrencileri programa dahil etmiştir. Mersin Üniversitesi ise 239 -318 puan aralığında yine MF-4 puan türünden öğrenci almıştır. Çevre mühendisliği KPSS puanlarına baktığımızda 2014 yılı için veriler taban puan olarak 82,62- 86 puan aralığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mühendis kadrosuna mühendis alındığını görüyoruz.

[Toplam:3    Ortalama:2.3/5]

Yorum Yap