Çizgi Film Nasıl Yapılır? Tarihçesi Nedir?

Çizgi Film Nasıl Yapılır? Tarihçesi Nedir?


   Çizgi film 1800’lü yılların sonu 1900’lü yılların başında ilk olarak Amerikan ve Fransız ressam yapımcılar tarafından keşfedilmiştir. Çizgi Film ismine de bakacak olursak çizgileri dans ettirme sanatıdır. İlk çizgi filmde uzun uğraşlar sonucu hayal gücü ile oluşturulmuş karakterlerin hareket etmesi üzerine kurulmuştur.

J. Cohl çizgilerine hareket veren ilk amatör çalışmasına kavuşabilmek için yaklaşık 7000 resim yapmak zorunda kalmış ve bunları hızlıca hareket ettirerek çizgilerine hareket getirmiştir. O zamanlar kara kalem çalışma ve manuel hareket ettirme ile çizgi filmler hem uzun zamanda oluşturuluyor izlemesi de oldukça kısa sürüyordu. Bir süre sonra Amerika’da film endüstrisinin gelişmesi üzerine, Çizgi film karikatür dergilerinden çıktı ve televizyonlarda gösterilmeye başlandı. Bunun ilk gösterimi olan çizgi filmin 60 dakika ve renkli olması çizgi film tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edildi. Fakat bu noktaya gelmek yaklaşık 15 yıl sürdü. Çizgi Film asıl atağını ise yine Amerika’da 1925 yılında gerçekleştirdi. Büyük hayal gücü olan ve çizgi film üretmekte kararlı Walt Disney, film stüdyoları ile çizgi filmi buluşturdu.

Çizgi Film Karakterleri

Walt Disney o günlerden modern günümüze kadar çoğu çizgi filmin yaratıcısı ve lisans sahibi durumundadır. Mickey Mouse, Pinokyo, Pamuk Prenses gibi ünlü çizgi film karakterleri de dahildir. Ayrıca 1930 yılında kurulan Looney Tunes çizgi film üreticisi Warner Bros. Şirketi Bugs Bunny, Daffy Duck, Tazmanya Canavarı, Yosemite Sam gibi karakterleri ile çizgi film piyasasına damga vurmuştur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap