Neden Çöp Kutularındaki Koku Hep Aynıdır?

Neden Çöp Kutularındaki Koku Hep Aynıdır?

Her yerde gördüğümüz gibi, yiyecek artıklarının yüzeylerinde de mikro organizmalar bulunur. Bu mikro organizmalar yeterli yer ve zaman bulduklarında, yemek atıklarını çiğnemeye başlar ve yiyeceğin büyük moleküllerini parçalar ve daha da minik moleküllere dönüştürürler. Bu küçük moleküller de çöpün gittikçe daha kötü kokmasına neden olur.
Maden sanayisi ortaya çıkan asidik özellik gösteren ve metal içerikli atıklar ise yine standart temizleme metotlarıyla temizlenmeyecek kadar zararlıdır. Yetiştirilen asitleri tüketip, metallerin ise çökmesine neden olan algler ve bakteriler ile bu atıklar zararlı olmaktan çıkıyor.

Biyo teknoloji tekniği kullanarak katı artıkları işleme tabi tutarken aynı zamanda da yakıt elde etmek mümkün. Katı artıklar kapalı ve oksijen almayan ortamlarda bulunduğunda bakteriler tarafından artıklardaki organik maddeler aracılığıyla metan gazına dönüştürülür. Metan gazıysa elektrik üretiminde kullanılır. Batıdaki ülkelerin bazı şehirlerinde çöplük gazından böyle elektrik üretiliyor ve bu sayede çöpler temizlenirken aynı zamanda enerji elde ediliyor. İngiltere de bazı yerleşim yerlerinde her evde bir yeşil bir siyah iki çöp kutusu ve yeşil bir kutu devlet tarafından verilmekte ve bunlar haftada bir dönüşümlü olarak toplanmakta. Yeşil kutu içine cam şişeler, teneke ve kâğıt geri dönüşüm amacıyla toplanmakta. Yeşil çöp kutusunda ise bahçe atıkları ve ağır karton kutular toplanmakta. Toplanmış bu bahçe atıkları uzun zaman bekletildiğinde mikro organizmalar organik maddeleri işler ve bu maddeler besince zengin toprağa dönüştürülür. Bazı insanlar ise bu bahsettiğimiz işlemi bahçelerinin içinde kendileri yapmakta ve bu sayede meyve, sebze kabuklarını bile, yani hiçbir organik maddeyi ziyan etmeden, aynı zamanda bahçelerinde yetiştirdikleri için kimyasal besleyici ihtiyaç duymadan yapmış olmaktalar.

Geri dönüşüm kutularında toplanan artıklar sebebiyle, siyah çöp kutusunda toplanan artıklar azaldı ve çevre temizliğine çok büyük destek sağlandı. Hem de geri dönüşüm işi kolaylaştı. Böylece doğada hiç bir şey ziyan olmuyor, birinin artığı diğer birine besin olurken atomlar da bir canlıdan diğer canlıya birçok şekil değiştirerek maddenin korunumu yasası etrafında görevlerini yerine getiriyorlar.

Neden Çöp Kutularındaki Koku Hep Aynıdır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap