Debriyaj Nedir? Nasıl Çalışır?

Debriyaj Nedir Nasıl Çalışır?


Döner bir hareket sürdüren parçanın devam ettirdiği hareketi aynı düzlem üstün de yer alan diğer başka bir parçaya iletmek ya da iletilmek üzere olan bu hareketi isteğe göre zaman gözetmeden durdurmak amacı ile kullanılan tertibata kavrama adı verilmektedir.

Motorlu taşıtlar üzerin de kullanılan kavramalar krank mili düzlemin de olmak şartı ile motorla vites kutusu arasına bağlı durum da olup hareketin motor üzerinden vites kutusu üzerine iletimi görevini görür ve istenilen durum ve zamana göre motor çalışması durumuna rağmen bu hareket iletimini sıfıra indirerek durdurur. Eğer motor çalışır durum da yer alır iken kavrama kavranmış olur ise motordan vites kutusuna hareket iletimi olayı gerçekleşir.

Bu olayın gerçekleşmesi ile aynı anda eğer vites kutusu vites durumun da ise motorun hareketi aracın tekerleklerine kadar iletilir ve araç kalkma deyimi verilen harekete geçme eylemini gerçekleştirir. Tersi bir durum olup kavrama ayrılmış durum da olursa eğer motorun hareketi vites kutusuna kadar iletilmez ve vites kutusu boş durum da olmasa bile motorun hareketi vites kutusuna iletilmesi imkânsız olduğu için araç kesinlikle harekete geçmez.

Buradan yola çıkarak, vites kutusu vites durumun da olsa bile taşıt hareketini sonlandırarak durmuş olma durumuna karşın kavrama motorun çalışmasına olanak sağlar. Önemli bir konu olarak, Kavramanın geçici olarak motor ile vites kutusu arasın da yer alan bağlantıyı kesilmesinin, vites kutusunun araç hareket halin de iken hız durumlarının değiştirilmesi çok fazla önem taşımaktadır.

Debriyaj Nasıl Çalışır?


Güç iletimi durdurulmadan vites kutusu üzerin de bir hız durumu üzerinden başka bir hız durumuna geçilmek istense idi güç iletme görevi üstlenen iki dişli basınç altında yer alacağından dolayı bunların ayrılma ihtimali oldukça zor bir hal alırdı. Vites kutusunun tamamen boş duruma getirilmesinin ardından güç iletimi devam eder iken istenilen hız durumuna ait iki dişliyi kavrattırmaya çalışma olayı da dişlilere zarar vererek hasar görmelerine sebep olan bir hareket olurdu. Yani kısaca bu değişimleri bilmek ve kavramanın önemini de iyi bilmek fazlası ile önemli bir konudur. Debriyaj Nedir

Debriyaj Nasıl Çalışır Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin Aşağıdaki Videoyu İnceleyebilirsiniz

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Yorum Yap