Dede Paradoksu Nedir?

Dede Paradoksu Nedir?


Dede paradoksu geçmiş zamana gidilebildiği varsayılarak yapılan düşünce deneyidir.

Dede Paradoksunu kısaca ve basitçe anlatmak gerekirse ;
Sizin geçmişe gidebildiğinizi düşünelim. Geçmişe gidip dedenizi öldürün .Eğer dedenizi öldürseydiniz sizin babamız doğmazdı yani siz de doğmazdınız. O halde dedenizi öldürecek kimse de olmazdı. O zaman dedenizi kim öldürdü ? Dede paradoksunun ne olduğunu  açıklaması bu kadar kolayken bunun çözümü ise bu konuda kafa yoran insanları epey zorlamış olacak ki bu paradoksun bir iki cevabı bulunmakta.
İlk cevap biraz uçuk olsa da sizin asla dedenizi öldüremeyeceğiniz olmasıdır yani dedenize silahı doğrulttuğunuzda bir şekilde silahınız tutukluluk yapacak yada silahı dedenize nişanlayamayacaksınız. En başta dediğimiz gibi bu çözüm çok uçuk olsa da bu paradoksa çözüm olabilme adına çok iddialı bir cevap.
Gelelim ikinci çözüme; Bu çözüm birinci çözüme göre daha bilimsel olsa da sadece bir hipotezden ibaret olduğunu söylemekte fayda var.

Bu çözümde zamanın bir çizgi şeklinde doğrusal değil her şeyin aynı anda olduğu varsayılmakta. Yani siz dedenizi öldürdüğünüz sırada aynı anda doğuyorsunuz yine aynı zamanda babanız doğuyor ve yine aynı anda babanız oluyor. Bu şekilde siz hiç ölmemiş oluyorsunuz yani dedenizi öldürecek birisi her zaman oluyor ve bu döngü sonsuza kadar devam edebiliyor.

Böylesine kompleks bir soru hakkında kafa yoran insanlar bu paradoksa ancak sonsuz bir döngü şeklinde cevap verilebilmiş.
Bilim dünyasında bunun gibi çözüm bekleyen binlerce paradoks bulunuyor ve bu paradokslar kendilerini çözebilecek insanları bekliyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap