Deprem Işıkları Nedir?

Deprem Işıkları Nedir?

Amerikalı bilim adamları, deprem olmadan önce gökyüzün de görünen ve şimşeğe benzeyen ışıkların, deprem olmadan önce ki yer kabuğu hareketi sayesin de olduğunu düşünüyorlar. Geçmişe baktığımız zaman, İtalya ve Japonya’da gerçekleşen ve büyük çaplı olan depremlere baktığımız zaman öncelerin de gökyüzün de herhangi bir şekil de sebebi bilinmeyen ışıklar göze batarak tespit edilmişti. Bu konuda ki uzmanlar ise, buna yer kabuğunun ortaya çıkarmış olduğu yüksek oranda ki elektrik yükünün yol açtığını düşündüklerini kamuoyuna bildirmişlerdi. Uzmanların yapmış olduğu deney sonucu yeni fiziksel bir olgu keşfettiler.

deprem-isiklari-nedir

Uzmanlar bir kap dolusu un aracılığı ile yaptılar bu deneyde ve keşfetmiş oldukları bulgularını Amerika’nın Denver şehrinde American Fizik Birliği konferansı ile paylaştılar. Aslında deprem ışıklarına dair tanıklar 300 yıl kadardır kayıtlara geçmiştir ancak uzmanlar bu tanıkları bilimsel açıdan ciddiye almayarak göz önün de tutmuyorlar idi. Ancak bu ciddiye alınmama olayı bu doğa olayının fotoğrafının çekilebilmesi sayesin de daha detaylı araştırılabildi. Bu kayıt altına alınmış olan görüntüler, açık gökyüzünde ki bu şimşek gibi görünen ışık çakmaları uzmanlarca detaylı ve farklı kollardan incelendi ve fiziksel bir olgu olarak kabul gördü.

L’Aqila ve Fukuşima depremleri de aslında bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü bu depremler sırasın da göze çarpan ışıklar internette yaygın bir şekil de paylaşıldı ve gözler önüne serildi. Ancak yeryüzün de gerçekleşen her deprem de şimşeğe benzeyen bu ışık çakmaları görünmüyor veya tam tersi açık gökyüzün de bir ışık belirdiği zaman beraberin de bir deprem peşinden gelmiyor. Bu konu da uzman olan Profesör Shinbrot ise, ‘’Şimdi bu şimşeğe benzeyen ışık çakmalarının neden ara sıra kendisini gösterip, sürekli ortaya çıkmadığını ve bazı diğer deprem olaylarında görünmediğini ve bu ışık çakmasına esas neden olan durumu detaylı bir şekil de veriler ve bulgular eşliğin de inceliyoruz’’ dedi. Ekstra olarak, Profesör Shinbort, ‘’ Önce burada bir yanlış durumlar var, kesinlikle saçma bir şekilde yol izliyoruz dedik’’ diyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap