Diferansiyel Nasıl Çalışır?

Diferansiyel Nasıl Çalışır?


Öncelik ile diferansiyel ne demek ondan biraz bahsedelim. Diferansiyel, araba ve bunun gibi tekerlekli vasıtalar da bir akstaki iki teker arasın da gerçekleşen devir dengesini sağlar. Peki, bu diferansiyel dişli sisteminin çalışma prensibi ne?  Diferansiyelin çalışma prensibi,  genel olarak diferansiyel bir otomobilin seyir halin de dönüş yapacağı zaman otomobilin devrilmemesi ve otomobilin seyir halinde iken yapacağı dönüşünü sabit bir şekil de gerçekleştirmesini sağlamak için her iki tekerin de farklı hızlar da dönmesini destekleyen sistem olarak da bilinmektedir.

Genel olarak düşündüğünüz zaman bir otomobil viraj aldığı zaman aracın dış kısmın da bulunan tekerler diğerlerine göre çok daha fazla yol kat eder. Doğru orantı olarak ise iç tarafta bulunan tekerler de daha az yol alır. Daha açık bir söylem kullanacak olur isek eğer;  Diferansiyel sistemi, bir otomobil seyir halin de viraj alır iken iç tekerleklerin daha az ve buna paralel olarak da dış tekerlerin daha çok dönmesini ve yol tutuşunu daha güvenli ve kullanışlı hale getiren sistemdir.

Diferansiyel Nedir ?


diferansiyel-nasil-calisir2

Diferansiyel sistem, otomobil de bulunan iki teker arası üzerin de bulunan ve için de çok sayı da konik dişli bulunan bir sistemdir. Araç viraj sırasın da gerçekleşen olay da ise; Dişli kutusu içinden çıkan milin çevirmiş olduğu giriş dişlisi, planet dişli sistem de kolu çevirme görevi görür. Kola döner mafsalla planet dişlisi bağlı olarak bilinir.

 

Bunun ile birlikte genel olarak 3 ya da 4 planet dişlisi bulunmaktadır. Otomobil üzerin de bulunan sağ ve sol teker dişlileri hem sabit hem de çakışan bir eksen üzerin de dönme görevi görürler. Sistem genel olarak iki serbestlik derecesine sahiptir. Bu çalışma prensibi dahilin de otomobil viraj döner iken eğer iki tekere binen yük eşit ise bütün sistem, kolun dönme açısı hızı ile paralellik göstererek aynı hız da dönme eğilimi gösterir. Eğer tekerlerden birisine daha fazla yük binmiş olur ise bir teker sabit durur ve diğer teker iki kat daha hızlı döner. Diferansiyel Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki videoda diferansiyelin çalışma mantığını daha iyi anlayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Hocam elinize sağlık biraz daha gelişse şu otomobiller ve parçaları artık 2016 yılındayız daha gelişmiş daha güvenli araçlar görmek bizimde hakkımız

Yorum Yap