Disk Fren Nasıl Çalışır?

Disk Fren Nasıl Çalışır?

Bir otomobili genel hatları ile düşündüğünüz zaman kuşkusuz en önemli bölümlerinden biri hatta belki de en önemli bölümü fren olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bir otomobil için güçlü be güvenli diyebilmemiz için o otomobilin mutlaka fren sistemi çok güçlü ve kuvvetli olması gerekmektedir. Bu bağlam da günümüz şartlarına baktığımız zaman ise fren sistemi olarak disk fren sistemleri kullanılır. Peki disk frenlerin çalışma mantığı genel hatları ile nedir?  Sürüş halinde fren pedalına bastığımız zaman sistem de bulunan hidrolik sıvının yeri değişir ve bu sıvının yerinin değişmesi ile fren disklerine bir piston yardımı ile iletildiği zaman araç disk üzerinde oluşan sürtünme kuvvetinin etkisi ile yavaşlamaya başlar.

Doğru orantı olarak düşündüğümüz zaman ne kadar çok kuvvet ile güç uygular iseniz disk bu kuvvet ile doğru orantılı daha çok baskıya maruz kalmış olur ve otomobilin lastiklerinin dönüş hızı yavaşlamaya başlar. Genel olarak disk frenler otomobillerin ön tarafın da yer alır fakat günümüze baktığımız zaman görüyoruz ki bu frenler otomobillerin dört tekerinde de kullanılmaktadır.

Disk Fren Nasıl Çalışır?

Dört tekerde de olmasına rağmen disk frenleri en çok ön taraflar da daha da önemlidir. Ön tarafta bu kadar önemli olmasının nedeni;  otomobiller de frenleme en iyi ön tekerlekler sayesin de meydana gelir. Biraz daha açıklayacak olur isek; hareket halin de bulunan bir nesneyi yavaşlatmak istediğimiz de genel fizik prensibi olan eylemsizlik prensibine göre kütle ne olur ise olsun hareketini devam ettirmek ister.

Bu hareket ettirme isteğine karşı koyup engellediğimiz zaman nesnenin sahip olduğu ağırlık merkezi ön tarafa doğru kayar. Tıpkı arabalar da fren yapıldığı zaman öne doğru hareket etmemiz gibi. İşte bu hareketi durdurmak için ve ağırlık merkezinin öne doğru kaymaması için ön tekerlerin durması gerekmektedir. Tabi bu işlemi geri geri gider iken yaparsanız aynı mantık ile ağırlık merkezi arkaya doğru kayacağından arka tekerlerin daha önemli bir hale gelmesi gerekmektedir. Aynı olayda arkaya doğru fren yapıldığın da içinde bulunan insanlar da arkaya doğru hareketlerini devam

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • İnternette tuhaf bilgiler araştırmayı seviyorum. Gayet güzel bir bilgi olmuş. Disk Fren önemli bir parça ve çalışma şekli de güzel 🙂

Yorum Yap