Disleksi Nedir?

Disleksi Nedir?


Çocuklarda erken yaşlarda gözlemlenen bir öğrenme güçlüğü problemi olarak bilinen disleksi nedir okul yaşamında olumsuz sonuçlardan doğurabilmektedir. Genellikle harflerin doğru okunamaması veya ters okunması şeklinde karşılaşılan bu durum herhangi bir rahatsız sonucu değil, doğuştan meydana gelmektedir. Tespit edilmesinin güçlüğü nedeniyle pek çok aile çocukları için öncelikli olarak bir göz muayenesi sürecini tercih etmekte ancak problemin kaynağını net olarak tespit edememektedir.

Disleksi nedir diye soranlar gerek çocuklarda okul yaşamındaki başarıyı azaltması gerekse de konsantrasyon ve odaklanma süreçlerinde problemlere yol açması bakımından disleksi için atılacak ilk adım süreci verimli hale getirecek uygulamaları tercih etmek olacaktır. Bir çok çocuk disleksi probleminden dolayı toplum içerisinde dışlanmakta ve özgüven sıkıntıları yaşamaktadır. Bu nedenle ailelerin bu süreçte çocuklarına destek olmaları büyük önem taşımaktadır.

Disleksi Hastalığı


Disleksi bir iq problemi değildir. Günümüzde pek çok bilim insanına da disleksi teşhisi konulmuş fakat bu teşhis başarıları olmalarını engellememiştir. Einstein, Graham Bell, Walt Disney, Henry Ford, Thomas Edison gibi isimler de disleksi ile karşı karşıya gelmiş tarihi değerler olarak bilinmektedir. Disleksinin en belirgin belirtilerinden biri de konuşma üzerindeki güçlük problemleridir. Sözgelimi bu şikayetle karşı karşıya kalan çocuklarda harflerin tersten yazımı, ifade sıkıntısı, yavaş yazma, geç algılama, kelimelerin telaffuzu, hecelerin karıştırılması gibi sıkıntılar gözlemlenebilmektedir.disleksi nedir
Rakam ve harflerde sıklıkla yer değişikliklikleri meydana gelebilmekte, bu süreç anlamayı da güç kılmaktadır. Bilindiği gibi dislektik çocuklar için okuma esnasında kelimelerin atlanması da benzer problemlerden biridir. Tedavi edilebilen bir hastalık olmayan disleksi nedir, doğru uygulamalar ve bilinçlendirmelerle çocuğun psikolojisi bakımından önemli etki alanları doğurmaktadır.

Çocuğun öğrenme sürecinde yaşadığı güçlüklere yönelik heves kırıcı ve iğneleyici konuşmalar yerine yaşıtlarından hiçbir farkı olmadığını anlatan, empatik bir yaklaşım benimsenmelidir. Çünkü her çocuk özeldir ve şikayeti her ne olursa olsun sevgiyi hak etmektedir. Bu nedenle atılacak en önemli adımın bu alanda uzman bir psikolog eşliğinde verilmiş iyi bir aile sevgisi olduğu bilinmelidir. Çocuklara başarılı olabileceği aşılanmalı, okul hayatındaki olumsuz sonuçları adına gururu zedeleyici cümlelerden kaçınılmalıdır. Böylelikle disleksi nedir çocuklar topluma daha kısa bir sürede kazandırılabilecektir.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

1 Yorum

Yorum Yap