Dizel Motorlar Nasıl Çalışır?

Dizel Motorlar Nasıl Çalışır?


Bilindiği üzere tarihler 1876 senesini gösterdiği zaman Alman mühendis olan Nikolaus Otto, Benzinli motoru icat etti. Tabi Dizel motorların, benzinli motorların icat edilmesi konusun da ön ayak olduğunu da belirtmek gerekir. Bu buluş, günümüz de dört zamanlı yanma prensibini anlatan bir konu olarak yani Otto çevrimi olarak anılır ve bu şekil de bilinir. İlk icat edilme tarihine ve şartlara bakıldığı zaman buhar makinalarına göre pek verimli ve yararlı değildi. Çünkü ilk başta yakıtın sadece ve sadece %10’u bir aracı hareket ettirmek için kullanılabiliyor idi. Geri kalan ısı ise yararsız ve verimsiz bir şekil de kullanılamadan boş yere kayıp oluyordu.

Seneler 1978 olduğu zaman Rduolf, Dizel benzinli motorları ele alarak ve bunu daha da fazla geliştirme çabasına girip geliştirerek günümüz de dizel adı altın da bildiğimiz dizel motorunun patentini kendi üzerine aldı.  Dizel motorlar madem bu kadar fazla kullanışlı ve verimli olmasına karşın neden bu kadar az kullanılıyor diye kafanız da soru işareti oluşabilir. Sebebi ise; Dizel motorların çok daha gürültülü çalışması ve siyah dumanı yayma oranının daha yüksek olması. Bu sebeplerden dolayı tercih edilme oranı düşmüştür. Ancak iki sürücü kesimi için dizel motorlar çok kullanışlıdır. Bu iki kesim ise;  ağır yük taşıyan araçlar yani kamyon tır vb. gibi olan araçlar bir de uzun yol araçları dizel motorları fazlası ile tercih ederler.

dizel-motorlar-nasil-calisir-1

Dizel motorlar dört yanma döngüsü ile gerçekleşir. İlk olarak, Emme stkroku; piston aşağı iner ve hava içeri alınır. Sonrasın da, Sıkıştırma Stroku; pistonu yukarı iter ve havayı sıkıştırır. Ardından, Yanma Stroku; piston en üste ulaşır ve uygun bir zamanda yakıtı püskürterek tutuşması ve pistonu aşağı itmesidir.

 

 

Son olarak ise, Egsoz Stroku; Pistonun yeniden yukarı doğru hareket etmesi sonucun da oluşan yanma gazlarının subaplarının açılmasının yardımı ile dışarı atılmasıdır. Dizel motorlar bu dört yanma döngüsü etrafın da gerçekleşir ve sadece iki dezavantajı bulunmaktadır. Biri çok ses çıkartması ve siyah dumanı çok çıkartmasıdır.Dizel Motorlar Nasıl Çalışır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Comments

  • Hem az yakıt hem de iyi performans için dizel arabalara yönelmek gerekiyor ve doğa içinde benzinli araçlar yerine yakıt tasarrufu sağlayan dizel motorlar kullanılması gerekiyor güzel yazı buarada teşekkürler.

Yorum Yap