Dizel Motorun Çalışma Mekanizması Nasıl?

Dizel Motor’un hikayesi Nikalous Otto‘nun Benzin Motorunu bulmasıyla başlıyor. Bu icat edilen  benzinli motora 4 zamanlı yanma prensibini anlatan Otto Çevrimi deniliyor.

 

Benzinli motorlar icat edildiği sıralarda verimleri buharlı motorlara göre oldukça düşüktü öyle ki benzinin %10 ‘u arabayı hareket ettirmeye gidiyor geri kalanı ısı gibi gereksiz faktörlere gidiyordu. 1978 Rudolf Diesel “Dizel Motoru” adını taşıyan motorun patentini aldı. Dezavantajları bulunan bu motor daha sesliydi ve daha siyah bir dumana sahipti. Bu yüzden çok tercih edilmedi. Ancak uzun yol için vazgeçilmez olduğu günümüzün gerçeğidir.

 

Dizel Motorun Benzinli Motordan Farkı Ne Peki?

Benzinli motorda benzin havayla karıştırılarak silindire alınıyor , pistonla sıkıştırılıyor, buji ile ateşlenerek patlama oluşturuluyordu, Dizel motorlarda ise  içeri alınan hava sıkıştırılıyor  sonra yakıt püskürtülüyordu. Çünkü sıkıştırılan hava ısınır prensibi sayesinde yakıt kendiliğinden tutuşuyor yani bujiye gerek kalmıyordu.

Peki Dört Zamanlı Yanma Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?

Emme Strok’u: Piston aşağı hareket ederken sübapların açılması havanın içeri alınır
Sıkıştırma Strok’u: Piston yukarı hareket eder ve havayı büyük basınnçla sıkıştırır.
Yanma Strok’u: Piston en üst noktaya yani üst ölü noktaya ulaştığında, uygun zamanda yakıtın püskürtülür ve tutuşturulur, pistonun aşağı doğru hareketi sağlanır.
Egsoz Strok’u: Piston tekrar yukarı yönde hareket eder ve oluşan yanma gazlarının subapların açılmasıyla dışarı atılır.

Dört Zamanlı Yanma Döngüsü’ nü daha iyi anlamak için aşağıdaki video’ya gz atabilirsiniz.

Dizel Motorlarda Yakıt Enjeksiyon Sistemi :

Dizel motor ve benzinli motor arasındaki fark enjeksiyon sürecinin nasıl yapılacağıdır.  Birçok otomobil motoru  daha doğrusu neredeyse bütün otomobil motorları karbüratörlüdür. Karbüratör hava ve yakıtı, silindirin içine almadan önce karıştırır. Böylece tüm yakıt emme zamanında hava ve yakıt silindirin içine alınmış olur ve sonra sıkıştırılır. Hava-yakıt karışımı motorun sıkıştırma oranına uygun olarak sıkıştırır. Eğer sıkıştırma fazla olursa aşırı ısınmadan dolayı ani patlamalar  meydana gelir ve bu ani patlamlar vuruntuya neden olur. Bu vuruntu ise motora zarar verir.

motor paneli

Dizel motorlar direk enjeksiyon sistemini kullanır yani  yakıt direkt olarak silindirin içine püskürtülür. Dizel motorlardaki enjektörler motorun belki de  en karmaşık bileşenidir. Enjektör yüksek ısıya ve yüksek basınca dayanıklı olmalı ve silindirin içine yakıtı atomize olmuş şekilde yani zerreler halinde ulaştırabilmelidir. Burada en önemli noktalardan biride Yakıtı silindirin içine girdap şeklinde ve eşit şekilde dağılmış olarak almaktır. Bu sebeple bazı dizel motor mühendisleri özel elektromanyetik enjektör- ön yanma odası gibi donanımları geliştirmeye çalışarak yanma odasında en uygun girdabı elde etmeye çalışıyorlar. Kendimi başka şekilde ifade etmek gerekirse ateşleme ve sıkıştırma sistemini geliştirmeye çalışılıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap