Doktor Maaşları Ne Kadar ?

Doktor Maaşları Ne Kadar ?


Bu makalemizde sizler için 2017 senesinde doktor maaşlarının ne seviyelerine geldikleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Ülkemizde maaşlara etki edecek olan zam pazarlığı son bulmuş ve maaşlara gelen zamlar en düşük memurun maaşını 3 bin 114 TL yaparken, en yüksek memurun aldığı aylık maaşı 8 bin 90 TL yaptı. Bu maaşların içlerine 2017  Yılının ocak ayında alınan enflasyon farkları ve zamlar eklenmiştir. Bunlar pratisyen hekim maaşı, uzman doktor maaşı gibi bir çok doktorun doktor maaşları 2017 yılında yükseltilmiştir.

Doktorlar başka sektördeki insanlar gibi ücret almazlar. Kademelerine göre ücret alırlar. Henüz 1.ci kademede olan doktorun almış olduğu maaş 3 bin 456 TL iken 3 bin 567 TL’ye yükseltildi. En yüksek derecede bulunan memuraysa 1’inci 4’üncü kademede bulunan doktorun maaşıysa 4 bin 187 liradan 4 bin 420 TL’ye çıkarıldı. Tabii her doktorun maaşı bu durumda değildir.

Doktorlar Arasında Kıdem Farkı Var mı ?


Doktor maaşları kendileri arasında kıdem farkı vardır. Mezun olmuş olan bir doktorla 15 yılını bu işe vermiş bir uzman hekim arasında fark bulunuyor. Özel de sistem farklı işlemektedir. Özel hastanelerdeki sistem genel olarak tecrübeye bakılarak ücretlendirilir. Mesela 10 Yıllık doktor ile 30 yıllık doktor arasında ki maaş farklıdır.

Özel Hastane Doktor Maaşları


Doktor mesleği öyle kolay meslek olmadığını bir çok insan biliyor. Yeni mezun olmuş olan bir doktor özel hastanede de devlet hastanelerinde de çalışabilir. Dilerse de kendi hastanesini açıp para kazanabilir. Burada bahsetmiş olduğumuz maaşlar sadece devlet ve kamu hastanelerinde çalışmakta olan doktorları alakadar etmektedir. Yani özel hastanede çalışan bir doktorun aylık 20 bin TL geliri olabilirken, okulunu henüz yeni bitirmiş olan bir mezun 3 bin TL aylık kazanabilir. Yani bu tamamen tecrübe ve kıdeme bağlıdır.

Tıp Puanları


Bu mesleği okuyan insanların ileride iş sorunu yaşamayacağı şu andan belli oluyor. Kamu sektöründe iş alanı baya geniş olup, ÖSYM puan atamalarında ön sıralara gelmektedir. İlk 10 bin puanın içerisine girmeyi başaranlar doktorluğu seçerken, geri kalanlar eczacılık, diş hekimliği gibi meslekleri seçiyor.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Yorum Yap