Domuz Gribi Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Domuz Gribi Nedir Belirtileri Nelerdir ?


Normalde sadece domuzlarda görülen bir hastalık olan Domuz Gribi, İnfluenza A virüsünün H1N1 alt tipi ile mutasyon geçirmesi ile oluşan bir hastalıktır. Yani kısacası bu hastalık domuzlardan insanlara geçerek başlamış, daha sonra insandan insana bulaşır hale gelmiştir. Kişilerde yüksek ateş, boğaz ağrısı ve şiddetli öksürük gibi sonuçlara yol açmakla birlikte, son derece bulaşıcı bir hastalıktır.

Yapılan araştırmalara göre, domuz gribi Mart 2009’da Meksika ve Amerika’da görülmeye başlamış, bunun ardından hızlı bir şekilde Avrupa’ya ve ardından tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Ancak, hastalığın ortaya çıkması, yayılmasından çok daha sonra olduğu için hastalığa karşı önlem alınamadan tüm dünyadan ölüm haberleri yayılmaya başlamıştı. Bunun ardından  Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklama ile domuz gribi Pandemi 6 düzeyinde bulaşıcı hastalık olarak belirlenmiştir.

H1N1 Nedir ?


Yapılan araştırmalara göre H1N1 virüsü, son 50 yıl içerisinde görülen en büyük salgın hastalıktır. 2009 yılından bu yana önüne geçilmeye çalışılan bu virüsün, 2015 yılı vakalarında da farklılık görülmektedir. Bundan önceki yıllarda aralık ile ocak ayları arasında belirtileri görülen hastalık, 2015 yılından sonra belirtilerini şubat ve hatta mart aylarına sarkıtmaya başlamıştır. 2009 yılından bu yana üzerinde çalışılmasına rağmen domuz gribinin vakaları günden güne artmaya devam etmektedir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşıyor?


Domuz gribinin bulaşıcılık oranı, normal grip hemen hemen aynıdır. Aynı ortamda bulunan ve aynı havayı soluyan kişilerde öksürme ve hapşırma yolu ile havaya yayılan domuz gribi virüsünün başka insanlar tarafından solunması şeklinde hastalık bulaşmaktadır. Aynı zamanda hastalığın bulaşmasına etken bir diğer aktivite ise cep telefonları, bilgisayar klavyeleri ve insanların ağız ve burunlarına dokunmaktır. Eşyalar ile bulaşma oranı her ne kadar hava ile olandan daha düşük olsa da, bulaşma riski mevcuttur.

Domuz Gribi Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar ?


Hava ile bulaşan hastalığın yanı sıra, kişinin hapşırdıktan sonra masaya ve diğer eşyalara sıçrayan hapşırık damlacıklarının da hastalık bulaştırma riski vardır. Bir başka kişinin bu zemine dokunması ve ardından elini ağzına ya da yüzüne götürmesi, domuz gribi hastalığına yakalanmasına neden olmaktadır. Domuz gribinin bulaştırıcı etkisi, hastalık belirtileri görülmeden 1 gün önce başlar ve hastalandıktan sonra yaklaşık 1 hafta devam eder. Yani, hastalığı taşıyan kişiler daha hasta olduklarını bilmiyorken de taşıyıcıdır. elma sirkesinin faydaları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Domuz gribi esası itibariyle verdiğiniz bilgiler doğru olmak kaydıyla; dünya üzerinde şişirilme potansiyeli olan ve her 10 yıllık dönemde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pompalanan haber tipidir. Ülkemiz gibi malesef sağlık alanında geri kalmış ülkelerde bu haberler hızla pompalanarak dışarıdan özellikle de Dünya Sağlık Örgütü’nden pompalanan aşı denemeleri yapılmaktadır. Bu nedenle bu tür haberler konusunda hassas ve temkinli olmayı toplumumuza öğretmeli, iyi bilgilere ulaşmadan önce bu tarz haberlerin yayılmasından kaçınmaya çalışmalıyız.

Yorum Yap