Dünyadaki İlk Kredi Kartları ve Tarihçesi

Dünyadaki İlk Kredi Kartları ve Tarihçesi


   Dünya üzerinde kullanılan ilk kredi kartı 1920’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkmıştır. Amerika’da aynı dönemde otomobil üretimi oldukça artmıştı. Buna bağlı olarak artan otomobil kullanımı ile birlikte kişilerin akaryakıt ihtiyacı da artmıştı. Buna bir çözüm bulmak ve müşterilere daha uygun fiyata akaryakıt sağlamak için ortaya çıkan kredi kartları günümüzde de oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Kredi kartlarını ilk üreten firma ise 1921 yılında ücretsiz kredi kartı dağıtımı ile ‘’Western Union’’dur. Dünyadaki İlk Kredi Kartları ve Tarihçesi

   Otomobil dünyasından sonra ise, uçakların yaygın olarak kullanılması yeni bir maddi gider artışını beraberinde getirdi. 1934 yılında Amerikan Hava Taşımacılığı tarafından tarihin ikinci kredi kartı ‘’Hava Seyahat Kartı’’ adı altında üretildi. Kartın üzerinde müşterinin hesap bilgilerini gösteren bir numaralandırma sistemi yer alıyordu. 1948 yılına kadar sadece Amerika’da kullanılan bu kart bu yıldan sonra dünya üzerinde diğer kuruluşlar tarafından da kabul edildi ve tarihin ilk uluslararası kartı olarak kayda geçti.

 

Kredi kartı olarak dünya üzerindeki ilk kullanımlar yine Amerika’da başlamıştır. 1958 yılında Bank of America tarafından çıkartılan Bank Americard adlı kredi kartı uygulaması, dünya üzerinde modern kredi kartının ilk kullanımdır. Amerikan ve dünya tarihinde kabul edilen ilk kredi kartı Bank Americard’dır.

Bundan sonra ise Bank of America, diğer bankalara kendi kartının kullanımı için lisans vermeye başlamıştır.

Amarika’dan sonra ortaya çıkan ilk kredi kartı kullanımı ise 1970 yılında İngiltere’de Barcalaycard adı ile görülmüştür. 1974 yılının başlarından International Bank Americard (Banco) kurulmuştur. Firma 1977 yılında ismini Banco’dan VİSA’ya dönüştürmüştür. Yani, dünyanın ilk kredi kartı VİSA tarafından ortaya çıkmıştır. 1992 yılında ise Avrupa’da Europay International adında bir başka kredi kartı kuruluşu ortaya çıkmıştır. Bu kuruluş ise dünya üzerinde en çok kullanılan diğer kredi kartı çeşidi ‘’Master Card’’ı ortaya çıkartmıştır.

Türkiye’de İlk Kredi Kartı


turkiyede-ilk-kredi-kartiTürkiye’de ilk kredi kartı 1968 yılında ‘’Diners Clup’’ adlı bir kart ile başlamıştır. Bu kart sadece bin kişiye dağıtılarak kullanıma başladı. Ülkemize gelen ikinci kredi kartı ise American Express kartlarıdır. Bu kartlardan sonra, 1975 yılının başlarında ise Eurocard, Mastercard ve Access Card gibi diğer çeşitler ülkemize gelmiştir.

Ülkemizde dünya ile oldukça yakın bir tarihte kredi kartı üretimine başlanmıştır. 1980 yılından sonra, ülkemizdeki bankalar da kredi kartı uygulamasını yürürlüğe sokmuştur. Bu kartların 1980 yılından bu güne kullanımı oldukça artarak milyonlara kadar ulaşmıştır.

ilk kredi kartı,kredi karti kac yilinda cikti, ilk kredi kartının adı, ilk kredi kartı ne zaman çıktı, ilk kredi kartı hangi yılda piyasaya sürüldü, kredi kartı tarihçesi, türkiyede ilk kredi kartı ne zaman çıktı, ilk kredi kartının adı neydi, ilk kredi karti kac yilinda cikti, ilk kredi kartı adı

[Toplam:4    Ortalama:2.5/5]

Yorum Yap