Dünyanın En Derin Yeri: Mariana Çukuru

Dünyanın En Derin Yeri: Mariana Çukuru


Endonezya ve Japonya’nın ortasında yer almakta olan, büyük depremlerin meydana geldiği Guam adasının güney batı kısmındaki Mariana adası, Dünya üzerinde bilinen en derin noktalardan biridir. Bu noktanın iç kısmında Mariana çukuru ortalama 10,994 metre derinliğinde, 2542 kilometro uzunluğundadır. Genişlik ölçeği 69 kilometro olan çukurun meydana gelişi çok eski yıllara dayanmaktadır. Sözgelimi, yer kabuğu üzerindeki plakaların yaklaşma sürecinin ardından çarpışması ile meyadana gelen dalma durumu Mariana çukurunun oluşumunu mümkün hale getirmiştir.

Dalma olarak tanımlanan kavram bir çeşit plaka kaymasıdır. İç hacim boyutunun deprem oluşumu sonrasında 700 kilometreye kadar oluştuğu çukurda Mariana ve Pasifik plakaları arasındaki çarpışma görkemli bir derinliğin meydana gelmesini sağlamıştır. Tamamen doğal bir çukur olan Mariana çukur ilk olarak Jacques Piccard tarafından keşfedilmiş daha sonra bir çok film sahnesine konu olmuştur.

Mariana Çukurunda Neden Araştırma Yapılmıyor ?


Ünlü filmlerin yönetmeni James Cameron’in kendine ait denizaltısı ile ortalama 156 dakikalık araştırması sonucu keşfettiği çukurda çıkış süresi 70 dakikaya varmıştır. Bu görkemli doğa olayı Mariana çukuru için yapılan araştırmalara da farklı bir boyut kazandırmıştır. Çukur tehlikelidir çünkü yeryüzündeki basıncın ortalama 100 katı fazlası oranında basınç oluşturma kuvveti bulunmaktadır. Özellikle keşif amaçlı olarak yapılacak araştırmalarda bu basınca dayanıklı denizaltılarının kullanılması tavsiye edilmektedir.

Mariana Çukuruna Yapılan İlk Keşif ?


Bilindiği üzere okyanuslardaki basınç oranı 10 metrede santimetre bazında 1 kilogram ölçeği artış göstermektedir. Dolayısıyla Mariana çukur için göz önünde bulundurulması gereken en önemli etmen basınca dayanıklı araçların kullanılması olacaktır. Bir insanın herhangi bir cihaz kullanmaksızın bu çukura dalış gerçekleştirmesi imkansızdır. Oluşabilecek basınç ve ani bir deprem tehlikesi ölüm tehlikesi ile karşı karşıya gelmek adına bir tehdir unsuru oluşturacaktır.

Günümüzde Mariana çukuru için kullanılan ilk keşif aracıdır Batiskaf adı verilen sert maddeli üretimle tasarlanmış bir araç olarak bilinmektedir. Bu araçla yapılan ilk dalış ortalama 5 saat gibi uzun bir süreçte tamamlanmış derinlik 10913 metreye kadar varmıştır. Yeryüzünün en derin noktası olarak belgesellere konu edinen Mariana çukuru büyülü atmosferi ile gizemli bir oluşum sürecine sahiptir.

Bir önceki yazımız empresyonizm konusunu okumanızı tavsiye ederiz.

mariana çukuru, mariana cukuru, mariana çukuru dibi,mariana çukuru google earth,mariana çukuru james cameron

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap