Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası


Dünyanın 7 harikası ilk olarak Heredot tarafından ortaya atılmış olsa da ilk kabul görüşü tam 300 yıl sonra MÖ. 2. yüzyılda Sidonlu Antipatrosun yazdığı Dünyanın Yedi Harikası Üzerine adlı eserler kabul görmüş sayılmaktadır. Tam iki bin yıldır hala bu harikalar dünyanın yedi harikası olarak kabul edilmektedir. Bunlar ise Keops Piramidi, Babil’in Asma Bahçeleri, Artemiz Tapınağı, Zeus Heykeli, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri ve Bodrum (Halikarnas) Mozolesi’dir. Günümüzde ise Keops Piramidi hala zarar görmemiş bir şekilde ayakta dururken diğer harikalar zaman içindeki yangınlar, depremler gibi sonuçlar neticesinde ya yok olmuş ya da yok olmak üzeredir.

Keops Piramidi


 keops-piramidi_teknikbilimler-net

Keops Piramidi, Mısır’ın Başkenti Kahire’de bulunan piramid günümüze kadar ulaşabilmiştir. Tam olarak 4500 yıl önce yapılmıştır. Yapımı 22 yıl sürmüştür. 145.75 Metre yükseliğe ve 220 metre genişliğe sahiptir. Yapımı ise hala bir sır olarak sürmektedir.

Babil’in Asma Bahçeleri


 babilin-asma-bahceleri

Babil’in Asma Bahçeleri, 2600 yıl önce Babil Kralı Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Çölün ortasında yapay dağlar, bitkiler, akan sular ve çeşitli ağaçlar kullanılarak yapılmış çok katlı bir bahçe topluluğudur. Uzunluğu 80 km, genişliği 25 metre ve de yüksekliği tam 97 metre olarak bilinmektedir. Ne yazık ki günümüze kadar gelemese de Babil Sarayının arkasında bu yapının kalıntılarına rastlanmıştır.

Artemis Tapınağı


 artemis-tapinagi

Artemis Tapınağı, Lidya Kralı Croseus tam olarak 2500 yıl önce tanrıçaları Artemis adına yaptırmıştır. Yapının tamamı mermerden oluşturulmuştur. Bronz heykellerle süslenen yapıda yüzlerce heykeltraş çalışmıştır. 90 metre yükseklikte ve 45 metre genişliğindedir. Bu yapı ise yapıldıktan 200 yıl sonra Herosteamus tarafından yakılarak yok edilmiştir. Artemis Tapınağı İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır.

Zeus Heykeli


 zeus-heykeli

Zeus Heykeli, günümüzden tam 2500 yıl önce olimpiyatların çok önemli olduğu günlerde yunanlılar tarafından tanrıları Zeus için yapılmıştır bir tapınaktadır. Heykel tapınağın batı ucunda bulunmaktadır. 7 metre genişliğinde ve 12 metre yüksekliğindedir. Heykelin derisi fildişinden, sakalı, elbisesi ve saçları ise altından yapılmıştır. Heykel MS 255 yılında İstanbul’a getirilmiş yalnız çıkan bir yangında yok olmuştur.

Rodos Heykeli


 rodos-heykeli

Rodos Heykeli, MÖ 282 yılında Rodoslular tarafından Helios (güneş tanrısı) adına yaptırılmış olup 32 metre yüksekliğindedir. Elinde ise bir meşale tutmaktadır. Yapımı 12 yıl sürmüştür. Bu heykelin 1 parmağının tam 2 insan boyunda olduğu söylenmektedir. 56 yıl sonra bir depremde yıkılmıştır.

İskenderiye Feneri


 iskenderiye-feneri

İskenderiye Feneri, MÖ 290’da Büyük İskender tarafından gemicilerin güvenliği için yaptırılmıştır. Fener bugüne kadar yaptırılan en yüksek fenerdir. Fener 1200 yıl sonra hasar görmüş 15. yüzyılda ise depremler sonucu yıkılmıştır.

Bodrum Mozolesi


 bodrum-mozolesi

Bodrum Mozolesi, MÖ 350 yılında Kral Mausollos için yapılan mezardır. Günümüzdeki Bodrum yani Halikarnas civarına yaptırılmıştır. 45 metre yükselik, 30 metre genişlik ve 25 metre uzunluğu olan üstünde zaferin simgesi 4 atlı savaş arabası bulunan bir mezardı. 16. Yüzyılda haçlılar tarafından yıkılarak günümüzde hala var olan Bodrum Kalesini yapmak için taşları kullanılmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap