Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?


      Ebru sanatı oldukça eski zamanlara dayanan bir tarihe sahiptir. Sanat alanlarından günümüze kadar önemini taşımış nadide eserlerdendir. Öncelikle Osmanlı Devleti’nin ihtişamlı zamanlarında kitapların kapaklarının ve de iç kısımlarının süslenmesi için uygulanmaktaydı. Daha sonra elden ele öğretilerek günümüzde süsleme sanatı olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Ebru sanatı nedir diye merak edenler usta çırak ilişkisi içerisinde bu sanatı yüzyıllar boyu günümüze getirmiş bulunmaktadır.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılmaktadır?


      Ebru kelimesi Arapça olarak dilimize gelmiştir. Asıl anlamı yüzsuyu anlamını taşımakla beraber Farsça ’da bakıldığında ise bulutlu anlamı taşımaktadır. Su ve boyalar yardımı ile oluşturulan bu eserler her türlü alanlarda kullanılabilmektedir. Ebru sanatı suyun üzerine damlatılan boyalar ve desenler yardımı ile oluşturulmaktadır. Ebru sanatında hataya yer yoktur. Ebru sanatı yapımı esnasında yapılan herhangi bir yanlışlığı düzeltme ihtimali yoktur. Bu nedenle de oldukça hassas davranılması gerekmektedir. Özel bir sanattır ve el becerisine dayanmaktadır. El emeği olan bu eserler oldukça yüksek tutarlara satılmaktadır.

Ebru Sanatı Malzemeleri Nelerdir?


     Ebru sanatı için özel kâğıtlar kullanılmaktadır. Bu kâğıtlar suya karşı dayanıklı ve emici olmayan malzemelerden üretilmektedir. Anadolu’nun iç kesimlerinde yetişmekte olan dikenli olan bitkiden üretilmekte olan malzemeye kitre denir. Bu malzeme tutkal olarak kullanılmaktadır. Ebru sanatı malzemeleri arasında bir diğeri de teknedir. Bu tekne de içerisine kitre ve su karışımı dökülen bir teknedir. Aynı zamanda oksit kırmızı, oksit sarı, lahur çivit ve siyah renkler de kullanılmaktadır. Ebru sanatının fırçaları ise atkuyruğundan yapılmaktadır. Bunun dışında bir fırça ile istenile sonuç alınmamaktadır. Su içerisine atılan boyaların kitre üstünde sabit bir şekilde kalabilmesi için boyanın içerisine bir diğer önemli malzeme olan öd katılmaktadır. Daha sonrasında da büyük iğneler yardımı ile tekne içerisindeki boyalara şekil verilmektedir. kaddafi

Ebru Sanatı Yapma Aşamaları Nelerdir?


Özellikle de Ebru sanatı yapım aşamaları içerisinde en önemlisi 2 çorba kaşığı kadar kitrenin 2 litre su içerisinde 2 gün bekletilmesi gerekliliğidir. Elle yoğurulup suya tam karışması sağlanmaktadır. Daha sonrasında da öd karıştırılır ve 1 ay beklenir. Ebru yapımı için şartlar hazırdır.

 

ebru sanatı,ebru sanatı nedir,ebru sanati,ebru sanatı oyunu,ebru sanatı nasıl yapılır

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap