Eczacılık Maaşları Neden Çok Yüksek?

Eczacılık Maaşları

Eczacılık maaşları kişinin çalışmış olduğu yerlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yaşamın belki de en önemli mesleklerinden birini yapan eczacılar, pek çok alana bağlı olarak hizmet verebilirler. İlaç üretiminden itibaren başlayan eczacılık, bu ilaçların hastalara ulaştırılmasını sağlayan sürece kadar devam etmektedir. Hastaların ihtiyacı olan ilaçlar, doktorlar tarafından reçeteye yazılıp bu kişiler tarafından hastalara sağlanır. Ayrıca bu kişiler verilmiş olan ilaçların hangi zaman aralıklarında alınması gerektiğini de hastalara bildirmekte olan kişiler olmaktadır.

Eczacılık Maaşları Ne Kadar?

Eczacıların aylık geliri Türk Eczacılık Birliği tarafından belirlenmiş olan maaşlardır. 2017 yılı itibariyle eczacıların kazanmakta olduğu maaş net olarak asgari 3 bin TL’dir. 2017 itibariyle geçtiğimiz yıla nazaran %3 olarak artış gösteren bu ücretler, Temmuz ayında %4 oranında artış gösterecektir. Eczacılık mesleğine yeni başlamış olan eczacıların maaşı ise 3.245 TL olarak belirlenmiş durumdadır.

Lisans eğitim durumuna sahip olan 3 yıldır meslekte hizmet vermekte olan eczacıların aldığı net maaş 3.307 TL’yi bulmaktadır. Meslekteki 6.yılını dolduran eczacıların ise bu meslekten 3.317 TL alması söz konusu olacaktır. 25 yılı aşkındır meslekte hizmet vermekte olan lisans mezunu eczacılar 3.770 TL kazanırlar. Eczacılara verilen maaş eğitim durumuyla ve hizmet süresine göre değişmekte olup, fiyatların ortalama halleri bu şekildedir.

Bunun yanında kendi eczanesini açan ve bu şekilde para kazanmak isteyenlerin bundan daha çok kazanabileceğini söylemek mümkündür. Genel olarak kendi eczanesi ile çalışan kişiler bu işten en az 5 bin TL kazanabilirler. Tabi bu durum eczanenin yeri ve eczanenin popülerliğine göre 10 bin TL’ye kadar çıkabilir. Bu yüzden eczanesini açarak para kazanmayı ümit eden bir eczacının sergilemiş olduğu performansa göre, maaşın artacağını söylemek doğru olacaktır.

Eczacılık Maaşları 2017

Eczacılık maaşları 2017 diğer yıllara oranla daha az bir gelişmenin kaydedildiği yıllardan biri olmuştur. Özellikle kendi eczanesini açarak hastane veya sağlık ocağının yakınında yerini alan eczanecilerin bu yıl daha da fazla kazandığını söylemek doğru olur. Zaten aylık getirisi epey yüksek olan bu meslek, bu tarz iyi bir tercihten sonra daha yüksek getirilere neden olan bir mesleğe dönmüş durumdadır. Tabi eczanenin aylık masraflarının da eklendiğinde, kişinin kazancının yüksek oranda azalacağını söylemek yanlış olmaz. Çünkü eczacılar çalıştırmakta olduğu personeli ve fatura giderlerini de kendi cebinden ödemek zorundadırlar. Buna diğer giderlerde eklenince, kendi eczanesini çalıştıran kişilerin kazanacakları tutarın yüksek miktarını harcaması söz konusu olabilir.

Öte yandan eczacılar memurları kapsayan yasanın içerisinde yer aldıkları için, yılın ilk ayında belirli bir zam oranları elde ederler. Diğer ikinci yarısında ise zam durumlarında %4 artış görülecektir. Bu şekilde her yıl boyunca devam eden bu döngü de, eczacıların zamanla daha iyi rakamlar kazanmasına neden olur.

[Toplam:2    Ortalama:4/5]

Yorum Yap