EFT Nedir ? Havale Nedir ? Nasıl Yapılır

EFT Nedir ? Havale Nedir ? Nasıl Yapılır ?


Kısaca EFT Nedir: EFT’yi hızlıca anlatırsak EFT bir bankadan başka bir bankaya para gönderme işlemidir Yani ziraat bankasından iş bankasına para gönderme işlemidir.

Kısaca Havale Nedir: Havale ise aynı bankadan bir başka kişiye para gönderme işlemidir örneğin ziraat bankasından aynı ziraat bankasında hesabı olan arkadaşınıza para gönderme işlemidir.

İnternet çok fazla geliştiğinden dolayı artık banka işlemlerini telefonumuzdan ya da atm den kolayca yapıyoruz. İllaki internetten bir şeyler alıyoruz ya da bir yakınımıza para göndermek zorunda kalıyoruz

eft-nedir-havale-nedir-nasil-yapilir

 

EFT Nedir?


   EFT mantık olarak havaleden bir farklı yoktur tek fark sadece başka bir bankaya para gönderme işlemidir. Yani Ziraat Bankasından bir parayı İş Bankasındaki bir kişiye ya da firmaya para göndermedir. Havale de ise aynı banka içinde başka bir kişi ya da bir firmaya para gönderme işlemiydi.

EFT Elektronik Fon Transferi kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir

 

EFT Nasıl Yapılır?


   EFT ile ödeme yaparken biraz dikkatli olmamız gerekmektedir çünkü EFT işlemi Merkez Bankası tarafından kontrol edilerek karşı tarafa para aktarılıyor eğer siz göndereceğiniz kişinin isminde hata yaparsanız paranız ya geç gider ya da hiç gitmez. EFT işlemini iban kullanarak ya da hesap numarası kullanarak iki şekilde yapılıyor. Hesap numarası kısa görünüyor ama gönderirken biraz karışık oluyor şube kodu vs. yazarken biraz zaman ve neyi nereye yazacağınız kafanızı karıştırabilir. İban ile para gönderme seçeneğinde, iban ilk başka uzun gelebilir ve karmaşık zannedebilirsiniz. iban ile göndermek daha basit sadece ibanı kopyalıyorsunuz ve oraya yapıştırıyorsunuz ama burada dikkat etmeniz gereken husus mesela iban kodu TR ile başlar siz ibanı kopyalarken TR kelimesinden sonraki sayıları kopyalıyacaksınız çünkü yazacağınız ekranda zaten TR yazıyor tekrar TR yazmanıza gerek yoktur. Karışık gelenler için en altta resimli anlatım var onu bakabilirler

 

EFT Ücreti ve Saati


   EFT ücreti yapacağınız işleme göre ve para miktarına göre farklılık gösteriyor ve her bankanın kendine göre fiyatları var o yüzden kesin bir fiyat söyleyemeyiz ancak 100 TL gönderecekseniz ortalama 2 – 4 TL arasında bir ücret ödersiniz.

EFT saatleri hafta sonu ve resmi tatiller hariç 08.00-17.00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Fakat bu saatler dışında da para gönderme yapabiliriz ancak para gitmez sadece ertesi güne sarkar. Yani bu gece saat 21.00 da bir EFT işlemi yapsanız para ertesi gün saat 08.30 gibi karşı tarafa gider.

 

HAVALE Nedir?


   Havale aynı bankada hesabı olan bir başka kişiye ya da firma ya para gönderme işlemidir. Havale işlemi para gönderme işlemlerinde en kolaydır. Para göndereceğiniz kişinin hesap numarası ya da iban numarasını bilmeniz yeterli aynı banka olduğundan isim otomatik çıkıyor ya da baş harfleri. Bankalara göre hesap numaraları değişiklik gösterebilir şube kodu falan gerekiyor ama mantık aynıdır hep.

Havale Ücreti


   Havale işleminde bankaya göre ve hesap tipine göre ücret değişmektedir. Eskiden çoğu banka hiç havale parası almazdı nadir bankalar para alıyordu ama şimdi artık 1 – 1.5 TL ücret alıyorlar. ATM den havale bütün bankaların ortalama 5 TL buluyor en ucuz veya ücretsiz para gönderme genellikle mobil yani telefon uygulamasından gerçekleşiyor. Örneğin askerdeki bir arkadaşınıza para göndereceksiniz ATM den göndermek yerine o bankada hesabınız varsa parayı oraya atıp mobilden göndermektir.

Havale Saatleri:


Havale işleminin saati yoktur istediğiniz saatte para alıp gönderebilirsiniz.

 

VİRMAN Nedir?


Virman işleminde para göndermeyi bir başkasına değil kendi hesaplarınız arasında transfer işlemindir yani bir yatırım hesabınız varsa ona para aktarma işlemidir. İstediğiniz zaman para transferi yapabilirsiniz ve herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Ziraat Bankasından İban İle Eft Nasıl Yapılır ?


 

ziraat-bankasi-eft-yapma-11- Öncelikle Ziraat Bankasının mobil uygulamasından giriş yapıyoruz ve sol üste üç    çizgiye tıklayıp açılan menülerden “Para Transferleri” yazısına tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

ziraat-bankasi-eft-yapma-2 2- Açılan menüden Başka Banka Hesabına (EFT) yi seçiyoruz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ziraat-bankasi-eft-yapma-3

 

3- Bu ekranda eğer daha önce başka bir kişiye para gönderip kaydettiyseniz alttan seçebilirsiniz ilk defa gönderecekler kayıtlı olmayan Alıcı yazısına tıklayacaklar.

 

 

 

 

 

 

 

 

ziraat-bankasi-eft-yapma-4

4- Bu ekranda İban giriş sayfası geldi eğer elinizde sadece hesap numarası varsa Hesap No ile yazısına tıklayınız ama tavsiyem iban ile gönderin o daha basit. Alıcının adını soyadını hatasız yazmanız gerekiyor bu bölümde ve TR ile iban numarasını da yazıyorum. Eğer sürekli para gönderecekseniz ev kirası vs. gibi ozaman Kısa isim yerine alıcının adını soyadını yazıp alıcı bilgilerini kaydet butonunu işaretleyiniz.

 

 

 

 

 

ziraat-bankasi-eft-yapma-55- Bu ekranda para göndereceğimiz hesabı seçiyoruz ardından miktarı yazıyoruz. Ardından para transfer işlem adını yazıyoruz hep diğer işaretleyebilirsiniz. Açıklama kısmına bişi yazmanıza gerek yok ancak firmalara falan para gönderirseniz genelde açıklama kısmını şu kodu yazın gibi şeyler söylerler o açıklama kısmı buradaki açıklama kısmıdır.

 

 

 

 

 

 

ziraat-bankasi-eft-yapma-66- Artık son adıma yaklaştık burada yaptığınız işlemi onaylıyormusunuz diye soruyor tekrar gözden geçirip Gönder butonuna basıyoruz. Ardından bir şifre gelecek telefonumuza o şifreyide çıkan kutuya yazıyoruz ve para gönderilecektir. Ben eft işlemini akşam yaptım yarın sabak 08,09:00 gibi para gidecektir. Ayrıca işlem ücreti 2 TL bu eft için oldukça güzel bir rakamdır. eft nedir

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Ant itibariyle gönderdiğim şey 🙂
    Eft’den nefret ediyorum ne yazık ki anında ödeme gönderilmiyor. Havale ile bankadan bankaya anında ödeme gönderebiliyorsunuz. Temel kriter ise aynı banka olması gerekiyor.

Yorum Yap