Eksantrik Mili Nasıl Çalışır?

Eksantrik Mili Nasıl Çalışır ?


Eksantrik milinin bir diğer adı da kam mili olarak bilinir. Aslında kam mili yapmış olduğu hareketi krank mili üzerinden alan motorun yardımcı mili olarak bilinir ve yardımcı bir görev üstlenir. Dört zamanlı yanma gösteren bir motor üzerin de krank mili iki turu tamamladığı zaman kam mili bunun yarısını yani bir turu tamamlar.

Eğer iki zamanlı motorları inceleyecek olur isek; bu iki kat olan oran bire bir oranına gelmektedir. Yani her ikisi de aynı turu aynı zaman dilimi için de gerçekleştirir. Kam milinin asıl amacı ise, motor da yer alan sübapların açılma ve kapanma zamanlarını dengeleyerek ayarlamaktır. Bakıldığı zaman, motor devri ile doğru orantılı çalışan kam mili motorun düzgün ve düzenli çalışması için çok hassas ve ince ayar yapılarak motor üzerine entegre edilmiştir. Kam millerinin imal edilmesin de ise; yüksek kalite de olan karbon çeliklerden döküm yöntemi ile yapılır.

Eksantrik Mili Nedir ?


Genel olarak kaliteli çelik alaşımlarından pers ile dövülerek ya da dökülmesi yöntemi ile tek parça olarak imal edilirler. Kam mili üzerin de ise muylular, hareket verme dişleri ve kamlar yer almaktadır. Kam milinin hareket etmesi aslın da krank mili üzerinden sağlanır. Çünkü krank milin de yer alan dişli, kayış ya da zincir yardımı ile hareket eder. Kullanılan kayışın ismi ise, motorun hayati parçaları olarak isim verilen triger kayışıdır.

Eğer kam mili ve krank mili arasın da olan mesafe normalinden fazla ise dişli teması ile hareket aktarılır. Aslın da dişli ile aktarma sistemi tamamen sorunsuz ve en verimli sistem olarak karşımıza çıkar. Ancak bu sistemin her motor da aynı performansı vermediğini de belirtmek gerekir. Çünkü silindirleri sıra tipin de olan motorlar da bu performans aynı verimi vermemekle beraber bazı sorunlar yaratabilir. İki mil arasın da yer alan mesafe dişliye aktarılamayacak kadar yüksek ve fazla olduğu için bu etki performansı kesinlikle olumsuz etkileyecektir. Genel hatları ile kam mili, krank milinin yardımcısı gibi bir görev görür ancak motor için gayet önemli bir mildir.

Bu video da egzantrik mili hakkında görsel olarak daha iyi bilgi edinebilirsiniz 🙂

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

3 Comments

Yorum Yap