Ekzantrik Mili Nedir,Nasıl Çalışır?

Ekzantrik Mili ya da bilinen diğer adıyla Kam Mili.

Asıl amacı sübapları açıp kapatarak krank milinin kırılmasını ve hasar görmesini engellemektir.

Motorun yardımcı mili olarak bilinir ve hareketini krank milinden alır. Dört zamanlı bir motorda krank mili iki tur attığı sürede kam mili bir tur atar yani periyotları yarı yarıyadır.

Motorun düzgün çalışması için çok ince bir ayar yapıldıktan sonra motorun üzerine yerleştirmiştir.

Kam milinin hareketini krank milinden aldığını belirtmiştik ve bu hareketini dişli ,kayış ,zincir yardımıyla alır. Genellikle kayış ile almasıyla beraber bu kayışın ismi TRİGER Kayışı ‘ dır. Triger kayışı koptuğu durumlarda motor otomatik olarak kapatılır bu şekilde krank milinin hasar alması önlenir fakat yıprandığı durumlarda kopmadığı için motor otomatik olarak kapatılmaz bu durum motor için büyük hasar oluştursa da işte burada Kam Mili devreye girer ve sübapları kapatarak Krank milinin kırılmasını önler.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Yazdıklarınıza ek olarak ve düzeltme olarak bir kaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle kam milinin devreye girdiği krank milini koruduğu ve kayışın yıprandığı için motoru kapatamaması yanlış ifadeler. Böyle bir şey yoktur. Eğer kayış veya zincir koparsa subaplar kam milinin baskısıyla son açıklık halinde kalır. Eğer kopma yolda meydana gelirse araç viteste olduğu için motor tekerleklerden aldığı tahrikle dönmeye devam eder ve pistonlar üst ölü noktaya varınca açık olan subaplarla çarpışırlar. Bu çarpışmada subap iticileri eğilir. Bazı tasarımlarda subapların da hasar almaması için iticiler direk kırılırlar. Yani motor kapatma durumu yoktur. Motor zaten subap mekanizması ile krank irtibatı kesilince durur. Fakat triger kayışının aşırı aşınma durumunda diş atlama durumundan dolayı zamanlamadaki aksaklık piston-subap çarpışmasına neden olabilir fakat bu düşük bi ihtimaldir. Zincir mekanizmaları daha güvenili ve daha uzun ömürlüdürler.

Yorum Yap