Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Maaşları

Bugun Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Maaşları nı inceleyeceğiz. Çok geniş bir maaş yelpazesi olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri isterlerse proje bazlı olarak çalışabilirler. Özel kuruluşlarda ilk kez işe başladıklarında 3000-3500 lira arasında değişen miktarda maaş alırlar. Mühendisler yabancı dil tazminatına, bu alanda yüksek lisans yapıp yapmadıklarına bağlı olarak değişen oranlarda maaş alırlar.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği maaşları KİT’lerde 2700 lira ile başlar ve kademe kademe yükselir. Bazı özel şirketlerde 10 in liraya kadar maaş alma imkanı vardır. Günümüzün en popüler mesleği olan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu mühendisler EMO Elektrik Mühendisleri Odası’na kayıt olarak ve bazı dersleri almak şartıyla belli bir enerji potansiyelinin üzerindeki projelere imza atma yetkisini alabilirler.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mesleği ve geleceği son derece parlak olan bu mühendislik dalının geniş çalışma alanları vardır. Ayrıca yüksek lisans yaparak akademik kariyerini yükseltmek isteyen mühendisler için de akademik kariyer yolu açıktır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Nedir ?

Hem elektrik hem de elektronik dalını içeren bir mühendislik alanı olan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği elektrik ve elektronik alanında insan yaşamını ve konforunu yükseltecek tasarımlar yapabilecek mühendisler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ve Amacı ?

Birçok alt dalı bulunan bu mühendisliğin amacı otomasyon, yazılım, güç, kontrol, telekominikasyon, mikroelektrik ve enerji alanlarında çalışabilecek kapasitede tasarım üretme programlama koordinasyon gibi faaliyetleri yürüten mühendisler yetiştirmektir.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği İş İmkanları

İş imkanları çok geniş olan bu mühendislik dalından mezun olan mühendisler medikal sanayi, enerji üretim, enerji dağıtım, enerji iletim, kablo sanayi, endüstriyel elektronik- elektromekanik sanayi kuruluşlarında çalışırlar. Bu alanlarda tasarım-üretim ve işletme birimlerinde çalışabilen Elektrik ve Elektronik Mühendisleri mikro işlemci tabanlı çalışan sistemlerin tasarım, üretim ve pazarlamasında da etkin görev alabilirler. Bu programdan mezun olan mühendisler elektrik ve elektronik cihazların kullanıldığı tüm üretim ve tasarım merkezlerinde araştırma geliştirme elemanı ve/veya yönetici olarak çalışırlar.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Kaç Puanla Alır ?

Günümüzün popüler mühendislik dallarından biri olan ve kısaca EEM olarak kısaltılan bu programa Boğaziçi Üniversitesi 2016 yılında MF-4 puan türü olarak 532 taban puanı ile öğrenci almıştır. Ücretli programlarda bu puan 221 puana kadar düşebilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

5 Comments

  • Elektrik elektrik mühendisligini geride bırakacak olan günümüzdeki mekatronik mühendisligi aldi başını gidiyor gelecegin meslekleri arasinda ilk 3 de yer alan bu meslek üniversite tıp puanindan bile yüksek olmasiyla dikkatleri üzerine cekiyor ve suanda bir cok üniversitede mekatronik mühendisligi yer almakta

  • Bir Elektrik-Elektronik mühendisi olarak sektör o kadar dalgalıki kendiniyetiştiremeyen arkadaşlar maalesef piyasada kabul görmüyor bu yüzden tavsiyem çok çalışın arkadaşlar kendinizi geliştirin Çalışmaktan Yorulmayın…

  • Bende öğrenciyim ve çok çalışmak ve ingilizce öğrenmek gerektiğinin bilincindeyim. Binlerde elektrik-elektronik mühendisi var. Fark yaratmazsak normal mühendis oluruz gibi geliyor

    • ingilizce önemli zaten yabancı bir firmada çalışamassınız ve ingilizceniz yoksa çalıştıgınız yerde yükselemessiniz aynı yerinizde sayarsınız

Yorum Yap